EVENIMENT
FOTO: Clipe de coșmar pentru două familii din Bucșani – Giurgiu. Un TIR a intrat într-o curte și apoi în casă

Un accident rutier care se putea transforma într-o adevărată tragedie s-a prpodus, sâmbătă, în localtatea Bucșani din județul Giurgiu. Un TIR scăpat de sun control a ieșit de pe șosea, a pus la pământ un gard și a intrat efectiv într-o casă.
Potrivit ISU Giurgiu, două familii din localitatea Bucşani s-au speriat, sâmbătă dimineață, după ce un TIR le-a intrat în casă și în curte.
Nu au fost persoane rănite, însă o locuință a fost serios avariată.
Și gardul din lemn al casei vecine a fost distrus în urma impactului.
Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Roata de Jos au asigurat măsurile PSI la locul evenimentului, deoarece au fost scurgeri de carburanți din rezervorul autotrenului.
EVENIMENT
Premieră medicală la Cluj: prima cameră hiperbară din dotarea unui spital public din România, livrată la Spitalul de Recuperare

Prima cameră hiperbară din dotarea unui spital public din România a fost livrată la Spitalul de Recuperare din Cluj-Napoca. Aceasta a fost achiziționată de Consiliul Județean Cluj în cadrul unui proiect cu finanțare europeană.
Spitalul Clinic de Recuperare din Cluj-Napoca, unitate sanitară aflată în subordinea Consiliului Județean Cluj, a fost dotat cu o cameră hiperbară, cu tehnologie de înaltă performanță, singura de acest fel din cadrul unui spital public din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un șofer din Alba tras pe dreapta a recunoscut că a băut 20 de beri și jumătate de litru de coniac într-o zi. Ce alcoolemie a avut

Povestea unui șofer din Alba care a băut într-o zi 20 de beri, dar și jumătate de litru de coniac, iar a doua zi s-a urcat la volan este detaliată de magistrații Judecătoriei Sebeș.
Mai exact, șoferul a fost recent condamnat pentru conducere sub influența alcoolului. În data de 25 iunie 2025, judecătorii au dat o decizie în primă instanță.
Recent motivarea a devenit publică, find disponibilă pe portalul rejust.ro.
Bărbatul a fost tras pe dreapta în dimineața zilei de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cod portocaliu de caniculă în Alba și în peste jumătate de țară, vineri și sâmbătă. Temperaturile ajung la 40 de grade

O avertizare Cod portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat este în vigoare de vineri dimineața până sâmbătă dimineața în Alba și în peste jumătate din țară. Temperaturile maxime vor ajunge la 40 de grade Celsius.
Cod Galben de caniculă și disconfort termic ridicat
- Interval de valabilitate: 4 iulie, ora 10:00 – 5 iulie, ora 10:00
Vineri, canicula și disconfortul termic ridicat se vor extinde în toate regiunile.
În Moldova, Dobrogea, jumătatea estică a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ilie Bolojan critică abuzul de sporuri în administrație: „A devenit o competiție de inventat sporul”

Premierul Ilie Bolojan, a declarat că sistemul public a ajuns să fie sufocat de sporuri nejustificate, iar reformele reale în administrație trebuie să pornească de la o analiză onestă a resurselor și personalului, nu de la reduceri procentuale arbitrare, arată Mediafax.
Ilie Bolojan, a vorbit la Antena 3 CNN despre problema sistemică a sporurilor din administrația publică, pe care le consideră excesive și adesea abuzive.
Potrivit acestuia, reducerea cheltuielilor din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro