Connect with us

ACTUALITATE

FOTO. Clujencele au învățat tehnici de autoapărare cu ajutorul polițiștilor

Publicat

autoaparare femei ipj cluj scaled e1647619049704.jpg

La 200 de ani de atestare documentară a Poliției Române, în perioada 14 – 18 martie, cu sprijinul Clubului Sportiv Politehnica Cluj-Napoca și al profesorului dr. Liviu Crișan, președinte al WUKF – World Union of Karate-Do Federations, Inspectoratul de Poliție Județean Cluj a organizat cursuri de autoapărare destinate siguranței femeii.

Motivația a fost susținută de celebrarea feminității în anotimpul primăvăratic,
dar și de dorința de reîmprospătare a inițiativelor de prevenire și combatere a violenței împotriva femeilor.

De asemenea, este cunoscut faptul că în viața de zi cu zi se pot ivi situații spontane, în care necesitatea unor cunoștințe minime în ceea ce privește
metodele specifice, de asigurare a integrității fizice, pot deveni cruciale.

Tehnicile de autoapărare nu se limitează doar la o anumită forță, viteză sau
agilitate, ci și la capacitatea de analiză și reacție adecvată.

Inițiativa polițiștilor clujeni a fost îmbrățișată de aproximativ 100 de doamne și domnișoare, care, sub îndrumarea polițiștilor din cadrul Serviciului pentru
Acțiuni Speciale Cluj, au învățat și aplicat, timp de o săptămână, metode de
autoapărare.

Astfel, în perioada 14 – 18 martie a.c., zilnic între orele 12.00 – 14.00 și 14.00 – 16.00, sala de sport din incinta Bazinului Olimpic din Cluj-Napoca, a fost locul în care practica a venit în susținerea teoriei pe linia prevenirii violenței împotriva femeii.

autoaparare femei ipj cluj1

autoaparare femei ipj cluj2

Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News

Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Bărbat de 74 de ani, condamnat pentru tentativă de omor, dus la închisoare

Publicat

bărbat de 45 de ani, din dorohoi, dus cu escortă

Publicitate

Un bărbat de 74 de ani, din comuna Tudora, a fost prins de polițiștii Secției Rurale nr. 1 Botoșani, pe numele lui fiind emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea.

Acesta fusese condamnat la 5 ani de închisoare de Tribunalul Botoșani pentru tentativă de omor. A fost găsit în localitatea de domiciliu, reținut și apoi dus la Penitenciarul Botoșani, unde va începe executarea pedepsei.


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Prins băut la volan, pe Calea Națională din Botoșani

Publicat

prins băut la volan, pe calea națională din botoșani

Publicitate

Un bărbat de 42 de ani, din municipiul Botoșani, a fost oprit de polițiști pe 2 iulie 2025, după ce a fost observat conducând haotic pe Calea Națională.

Pentru că emana halenă alcoolică, a fost testat cu etilotestul, iar rezultatul a indicat o concentrație de 0,99 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, șoferul a fost dus la spital pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii exacte a alcoolemiei.

Polițiștii au deschis un dosar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Situația este atât de gravă din punct de vedere financiar, încât nu mai e timpul să tăiem cu bisturiul (consultant)

Publicat

situația este atât de gravă din punct de vedere financiar,

Publicitate

România se confruntă cu cea mai gravă criză bugetară din ultimii 15 ani, iar pentru a evita dezastrul Guvernul Bolojan propune aceste măsuri de austeritate care nu sunt menite neapărat să rezolve problema deficitului bugetar, ci să reclădească încrederea agențiilor de rating în România, susține consultantul economic Adrian Negrescu.

‘Suntem în cea mai gravă criză bugetară din ultimii 15 ani, cu un deficit bugetar care, după primele cinci…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: O tânără a fost prinsă la volan fără să aibă permis de conducere

Publicat

botoșani: o tânără a fost prinsă la volan fără să

Publicitate

Miercuri, polițiștii din Secția Rurală 4 Dorohoi au oprit pentru control, pe drumul comunal DC 70 din comuna George Enescu, o mașină condusă de o fată de 26 de ani din localitate.

Verificările au arătat că tânăra nu avea permis pentru nicio categorie de vehicule, iar mașina i-a fost dată să o conducă de un bărbat de 30 de ani, care era pasager pe scaunul din dreapta.

Poliția continuă ancheta pentru conducere fără permis și pentru că i s-a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe