Connect with us

ACTUALITATE

FOTO. Clujul ECOLOGIC. 7000 de puieți plantați de o ASOCIAȚIE clujeană. La Campania de ÎMPĂDURIRE au participat și COPII

Publicat

277250321 5304347869630710 7026086345822776911 n e1648988394356.jpg

O nouă ediție „Cert Prinde Rădăcini” a avut loc sâmbătă, 2 aprilie, organizată de asociația clujeană CERT Transilvania cu scopul împăduririi unei zone din satul Nima, județul Cluj.

„7.000 de puieți plantați, 200 de voluntari harnici, familie, prieteni, voie bună, responsabilitate, implicare în comunitate, educație, grijă pentru mediu, preocupare pentru viitor și viață nouă. Acestea sunt detaliile care au transformat acțiunea de împădurire <<CERT Prinde Rădăcini>>, organizată astăzi la Nima, într-un eveniment reușit”, se arată într-o postare pe pagina de Facebook a ONG-ului.

Campania de împădurire de primăvară a început la ora 8:45, când participanții care au menționat că au nevoie de transport au fost așteptați pentru îmbarcarea în autocare la Expo Transilvania.

Printre participanți, s-au numărat și copii.

May be an image of 9 people, people standing and outdoors

May be an image of 3 people, people standing and outdoors

May be an image of 1 person and outdoors

Plecarea spre locația evenimentului de împădurire a avut loc la ora 9, urmând ca o oră mai târziu să se țină instructajul privind protecția muncii, precum și tehnica de plantare și împărțirea pe echipe.

La 10.30 a început acțiunea de plantare propriu-zisă, iar între 13 și 14 voluntarii au servit gulaș la ceaun pentru prânz. Aceștia s-au pornit înapoi spre Cluj-Napoca la 14:30

Evenimentul a fost organizat cu sprijinul Banca Transilvania, Steelcase, Siemens, General Membrane, CELOT și Regia Națională a Pădurilor – Romsilva.

Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News

May be an image of 5 people and outdoors

May be an image of food and outdoors

May be an image of 8 people, people standing, tree and nature

May be an image of outdoors

May be an image of 4 people, people standing and outdoors

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cod Galben de viscol la Botoșani: Instituțiile de urgență, mobilizate. Școli suspendate și drumuri monitorizate permanent

Publicat

cod galben de viscol la botoșani: instituțiile de urgență, mobilizate.

Publicitate

Județul Botoșani se află în stare de alertă, în contextul avertizării meteorologice de tip Cod Galben de ninsori viscolite și vânt puternic. Toate instituțiile cu atribuții în gestionarea situațiilor de urgență sunt mobilizate și pregătite să intervină pentru protejarea populației și a bunurilor, au transmis autoritățile județene.

Prefectul județului Botoșani, Raluca Ștefania Curelariu, a convocat, joi seară, o ședință extraordinară...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ajutorul de 50 de lei pentru energie ar putea fi scăzut direct din factură. Guvernul vrea să elimine înscrierea pe platformă

Publicat

ins: energia electrică și energia termincă domină topul scumpirilor din

Publicitate

Consumatorii vulnerabili declarați eligibili pentru sprijinul de 50 de lei acordat de stat ar putea beneficia de această reducere direct pe factură, fără a mai fi obligați să se înscrie pe platforma online sau să ridice carduri fizice. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei, Bogdan Ivan, joi, la finalul ședinței Comandamentului energetic național, relatează mediafax.ro.

Oficialul a explicat că autoritățile lucrează împreună cu operatorii de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Amenzi drastice pentru munca la negru: Până la 40.000 de lei pentru fiecare angajat fără contract. Ce prevede noua lege

Publicat

itminspectia muncii.webp.webp

Publicitate

Angajatorii care folosesc muncă nedeclarată riscă sancțiuni mult mai dure, în urma modificărilor aduse Codului Muncii prin Legea nr. 239/2025. Actul normativ a fost publicat în Monitorul Oficial al României la data de 15 decembrie 2025 și se aplică începând cu 18 decembrie 2025, aducând schimbări semnificative în domeniul relațiilor de muncă.

Potrivit noilor prevederi, primirea la muncă a uneia sau mai multor persoane fără încheierea unui...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

După Călărași, viscolul închide și școlile din Rădăuți-Prut. Cursurile sunt suspendate vineri, 9 ianuarie

Publicat

după călărași, viscolul închide și școlile din rădăuți prut. cursurile sunt

Publicitate

Condițiile meteo extreme au dus în aceste zile la suspendarea cursurilor în mai multe unități de învățământ din județul Botoșani. După ce joi, 8 ianuarie 2026, activitatea didactică a fost suspendată la Școala Gimnazială Nr. 1 Călărași, din cauza poleiului și a drumurilor impracticabile, Inspectoratul Școlar Județean Botoșani a luat o nouă decizie pentru ziua următoare, vineri, 9 ianuarie 2026.

Astfel, la recomandarea Inspectoratul Școlar...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe