EVENIMENT
UPDATE FOTO: Coliziune cu 4 autovehicule implicate într-o localitate din Suceava. O victimă

Un accident rutier a avut loc, marți dimineață în localitatea Șcheia, județul Suceava. O persoană a fost transportată la spital după impactul dintre trei autovehicule.
Potrivit ISU Suceava, accidentul rutier s-a produs pe raza localității Șcheia.
UPDATE: Accident în Șcheia, județul Suceava: Câte autovehicule au fost implicate:
În eveniment a fost implicat încă un autovehicul cu avarii ușoare. În total au fost implicate patru autovehicule.
În eveniment au fost implicate trei autovehicule.
În urma impactului dintre cele trei autovehicule a rezultat rănirea unei femei, care a fost transportată la spital.
Traficul este blocat pe ambele sensuri.
La fața locului au intervenit pompierii militari ai Detașamentului Suceava cu modulul SMURD (autospecială pentru descarcerare și ambulanța SMURD B2) cu sprijinul unui echipaj SAJ.
EVENIMENT
VIDEO. Tânăr din Florești, reținut după ce ar fi incendiat curtea unei case! Ce au descoperit polițiștii?

Polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Florești au reținut un tânăr de 19 ani, bănuit că ar fi incendiat, în noaptea de 1 octombrie, curtea unui imobil din comuna Florești, județul Cluj.
Incidentul a avut loc în jurul orei 23:00, când o persoană necunoscută ar fi aruncat o sticlă ce conținea lichid inflamabil peste gardul unei proprietăți, provocând pagube materiale proprietarului.
În urma…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Simpozionul Național „Țara Abrudului – Aur și Oameni”, o frumoasă tradiție în județul Alba, are loc în acest weekend în Munții Apuseni, la Ciuruleasa.
Evenimentul adună specialiști din domeniu din România și Republica Moldova, la chemarea Societății Române de Geografie, sprijinită și de Societatea Cultural-Patriotică „Avram Iancu”, Cupru Min Abrud și Primăria Ciuruleasa.
Printre invitați s-au numărat parlamentari de Alba, președintele CJ Alba, Ion Dumitrel,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Traficul rutier din Alba, supravegheat sâmbătă cu radarele mobile e-SIGUR. Amenda vine direct acasă

Polițiștii rutieri acționează sâmbătă, 4 octombrie 2025, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice.
Potrivit IPJ Alba, sistemele e-Sigur acționează în zonele cu risc rutier din județul Alba.
Sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile.
Acestea surprind, în timp real, vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Mitropolitul Ardealului, Nicolae Bălan, între blestemarea comunismului și osândirea masoneriei. A salvat evrei în război

Asociația Cluj24, împreună cu Institutul de Istorie ”George Barițiu” Cluj-Napoca al Academiei Române, lansează proiectul ”Sub cupola extremismului – Figuri istorice românești între așa – zisa trădare și patriotism”.
Mitropolitul Nicolae Bălan al Ardealului a fost una dintre cele mai strălucite personalități ale Bisericii Ortodoxe Române din secolul XX.
Temut și respectat în epocă de oamenii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro