Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Coliziune între un autoturism și un autocamion, în județul Bistrița-Năsăud. Un bărbat rănit în accident

Publicat

Un accident rutier în care au fost implicate un autoturism și un autocamion a avut loc, joi, pe DJ 172, în localitatea Mogoșeni din județul Bistrița-Năsăud.

Conform primelor verificări efectuate de polițiști, la ieșire din localitatea Mogoșeni, pe drumul județean 172, pe direcția de mers spre Beclean, șoferul unui autoturism, un bărbat de 68 de ani, din Zagra, nu ar fi adaptat viteza într-o curbă și a intrat în coliziune cu o autoutilitară cu semiremorcă care circula din sens opus.

În urma accidentului, bărbatul din Zagra a fost rănit. Conducătorul autoutilitarei, un bărbat de 32 de ani, din Năsăud, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

”Continuă cercetările în acest caz polițiștii rutieri din Năsăud, urmând a fi lămurite toate împrejurările în care a avut loc accidentul”, au informat reprezentanții IPJ Bistrița-Năsăud.

DJ 172 este blocat la intrare în localitatea Mogoșeni, traficul în zona accidentului fiind deviat pe o rută ocolitoare. Polițiștii rutieri aflați la fața locului îndrumă participanții la trafic spre ruta respectivă.

Se acționează pentru deblocare.

”Bărbatul în vârstă de aproximativ 60 de ani a fost extras din autoturism de către pompierii militari și predat, succesiv, echipajelor medicale SMURD, de prim ajutor, respectiv de terapie intensivă mobilă. Victima este conștientă, cooperantă, politraumatizată, suspiciune de fractură la nivelul unui membru inferior. A fost stabilizată de echipajele medicale și predată elicopterului SMURD care a aterizat în apropierea locului producerii accidentului”, au informat reprezentanții ISU Bistrița Năsăud.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Investiție pentru renovarea unor blocuri în cartierul Ampoi 2 din Alba Iulia. Cât vor costa lucrările

Publicat

investiție pentru renovarea unor blocuri în cartierul ampoi 2 din

La Alba Iulia, în cartierul Ampoi 2 se pregătește investiția pentru renovarea energetică a unor blocuri pe strada Orizontului. Primăria a propus modificări în documentația de proiect, ce au fost aprobate în Consiliul Local.

Sunt vizate blocurile A1-A2 de pe strada Orizontului, nr. 4-6. Proiectul, ce include și blocul G2-G6, a fost depus pentru finațare prin Programul Regiunea Centru. Se află în etapa de evaluare tehnică și financiară.

Acesta a fost completat, la cererea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Asociația Pro Infrastructură: România poate depăși în 2026 recordul la autostrăzi inaugurate. Precizări despre centura de la Blaj

Publicat

asociația pro infrastructură: românia poate depăși în 2026 recordul la

România ar putea să bată în 2026 recordul la autostrăzi și drumuri expres inaugurate, depășind chiar și performanța anului electoral 2024, când au fost dați în trafic aproape 195 de kilometri, susțin reprezentanții Asociației Pro Infrastructură. Potrivit acestora, în scenariul „realist-optimist”, țara noastră va inaugura în acest an aproximativ 244 de kilometri de autostradă și drum expres. 

În ceea ce privește varianta de ocolire de la Blaj, reprezentanții...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Care este diferența dintre temperatura reală și cea resimțită de organism. De ce operează meteorologii cu două valori distincte

Publicat

care este diferența dintre temperatura reală și cea resimțită de

Diferența dintre temperatura reală și cea resimțită: Iarna, termometrul nu spune întotdeauna toată povestea. 

De multe ori, deși temperatura indicată este de, să spunem, –5 grade Celsius, senzația resimțită de organism poate fi de –10 sau chiar mai scăzută.

Această diferență apare din cauza mai multor factori meteorologici și fiziologici care influențează modul în care corpul uman percepe frigul.

Diferența dintre temperatura reală și cea resimțită

Temperatura...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Cluj-Napoca sub zăpadă. Emil Boc, noapte albă la Comandamentul central de deszăpezire din Primărie. A dat, iar, la lopată

Publicat

deszpad.jpg






Primarul Emil Boc a avut miercuri spre joi o noapte albă la Primăria Cluj-Napoca și a fost prezent la Comandamentul central de deszăpezire pentru a lua măsuri de deszăpezire a străzilor municipiului, în condițiile în care joi dimineață elevii se întorc la școală, iar instituțiile și firmele reiau activitatea. 

La Cluj-Napoca a început să ningă puternic miercuri seara, iar zăpada s-a așternut cu...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe