EVENIMENT
FOTO: Coliziune între un autoturism și un utilaj agricol în Suceava, soldată cu victime

Accident rutier pe raza localității Pârteștii de Sus, județul Suceava.
Este vorba despre o coliziune între un autoturism și un utilaj agricol din care au rezultat două victime. Ambele vor fi transportate la spital pentru îngrijiri medicale.
UPDATE: La UPU de la Spitalul Județean au ajuns două victime de sex masculin, stabile hemodinamic și respirator : un bărbat de 35 de ani poli-contuzionat care nu a necesitat internare și un bărbat de 24 de ani poli-traumatizat cu traumatism cranio-facial și traumatism abdominal important care a necesitat internare în secția de chirurgie.
La fața locului intervin pompierii militari ai Gărzii de Intervenție Gura Humorului cu o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD B2, cu sprijinul unui echipaj SAJ.
Citește și: Impact devastator între o mașină și un TIR, în Dâmbovița. Un om a murit
EVENIMENT
Bărbat din Galda de Jos, trimis în judecată pentru ultraj: A amenințat cu moartea și a vrut să lovească cu mașina doi polițiști

Un bărbat din Galda de Jos va ajunge în fața magistraților Judecătoriei Alba Iulia după ce a amenințat cu moartea dar a și vrut să lovească cu mașina doi polițiști. Pentru fapta sa procurorii l-au trimis în judecată.
Bărbatul va da explicații în fața instanței pentru o faptă comisă în data de 28 august 2025. Inculpatul a fost în ziua respectivă implicat într-un scandal alături de mai multe persoane.
Pentru aplanarea scandalului a fost nevoie de intervenția…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Cluj are o nouă conducere.
Florin Mornăilă a fost numit director general interimar al instituției care a fost condusă până acum de Nicolata Molnar.
DGASPC Cluj are o nouă conducere
Florin Mornăilă a fost procuor șef al DIICOT Cluj, de unde s-a pensionat în anul 2022. Anul trecut a fost numit director adjunct al DGASPC Cluj. Funcția…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Locuri de muncă în Alba: 544 de posturi în Alba Iulia, Aiud, Blaj, Sebeș, Câmpeni și alte localități din județ. Oferta prin AJOFM

Locuri de muncă în Alba: Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Alba a transmis oferta de locuri de muncă disponibile în județul Alba, la data de 16 octombrie. Sunt vacante 520 de posturi în județul Alba, în mai multe domenii.
AICI: ADAUGĂ ANUNȚ ANGAJARE
Locuri de muncă / angajări Alba Iulia
Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil
- ABI ACCOUNTING SRL – economist în economie generala – 1 –…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Mai multe străzi din Alba Iulia și Micești, fără curent electric. Se fac lucrări la rețea. Programul întreruperilor

Locuințe și alte clădiri de pe mai multe străzi din Alba Iulia și Micești nu au curent electric, joi, 16 octombrie, din cauza unor lucrări la rețea. Este vorba despre lucrări anunțate și programate de către DEER Electrica.
Reluarea alimentării cu energie electrică este estimată pentru orele 16.00-17.00. Însă în unele cazuri lucrările ar putea dura mai puțin.
Străzi afectate – întreruperi alimentare energie electrică – Alba Iulia și Micești
Până la ora…
Citește mai mult pe Alba24.ro