EVENIMENT
FOTO: Coliziune între un microbuz cu pasageri și un autoturism, în Neamț. O femeie a rămas încarcerată, iar alte două au fost rănite
Un accident rutier a avut loc, vineri dimineață, pe DN2, în localitatea Botești din județul Neamț. O femeie a rămas încarcerată, iar alte două femei au primit îngrijiri medicale după ce un microbuz și un autoturism s-au ciocnit.
UPDATE: Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce o femeie de 44 de ani, conducea un autoturism pe DC 47, la intersecția cu DN 2- E 85, în localitatea Botești, ar fi pătruns în intersecție, moment în care a intrat în coliziune cu un microbuz condus de un bărbat de 57 de ani, din Roman.
Potrivit ISU Neamț, prin apel la 112, în jurul orei 08:38, pompierii au fost înștiințați despre un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Botești.
La locul solicitării s-au deplasat trei echipaje de pompieri din cadrul cadrul Detașamentului Roman cu o autospecială pentru descarcerare, o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD TIM și un echipaj cu ambulanță de la SAJ.
Accidentul rutier s-a produs între un autoturism și un microbuz transport persoane (în care se aflau conducătorul auto și patru pasageri).
În urma accidentului rutier produs a rezultat o persoană încarcerată, conducătorul autoturismului.
Conform sursei citate, victima încarcerată, o femeie de 44 de ani, a fost extrasă de pompieri și predată echipajului SMURD TIM, conștientă, policontuzionată.
Echipajul SMURD TIM a acordat primul ajutor calificat persoanei după care a fost transportată la CPU Roman.
O femeie de 27 ani ce se afla în microbuz a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind preluată și transportată de un echipaj de la SAJ la spital, o altă femeie de 42 de ani a primit îngrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ, refuzând transportul la spital.
Pompierii au asigurat măsuri de prevenire și stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor și vor curăța/degaja carosabilul de elementele rezultate în urma accidentului rutier.
Traficul rutier este blocat.
EVENIMENT
VIDEO: Muscă din Cluj escaladând zăpada la -5 grade Celsius. Ce spune specialistul Stermin
O muscă a fost surprinsă joi escaladând nămeţi de zăpadă în zona centrală a Clujului, la o temperatură de -5 grade Celsius.
Sandu Stermin: Ar trebui să fie în diapauză
Reputatul biolog şi exporator clujean Alexandru N. Stermin a explicat, pentru Cluj24, că, prezenţa muştei în zăpadă ar fi explicate doar de faptul că ea tocmai ar fi ieşit de undeva de la căldură.
“Sigur musca asta a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Consultații doar cu programare și limitări stricte la medicul de familie, din 2026. Ce trebuie să știe pacienții
Începând cu anul 2026, accesul la serviciile medicale oferite de medicii de familie va fi mai strict reglementat, conform Asociației Medicilor de Familie Cluj. Programările devin obligatorii, documentele medicale nu mai pot fi eliberate fără consultație, iar numărul de consultații decontate este clar limitat.
Noile precizări urmăresc eficientizarea activității cabinetelor și evitarea blocajelor din sistem.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Locuitorii de pe Mihai Românul au pus mâna pe lopeți și roabe și și-au deszăpezit strada. Se roagă să nu mai ningă
În această seară, locuitorii de pe strada Mihai Românul din Cluj-Napoca au ieșit în curți și pe carosabil pentru a-și deszăpezi singuri strada, după ce ninsoarea abundentă a făcut accesul aproape imposibil.
Înarmați cu lopeți, roabe, nisip și sare, oamenii au demonstrat un adevărat spirit civic și o solidaritate rar întâlnită, reușind să curețe întreaga stradă în doar câteva ore.
Imaginile...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
AUR va ataca în instanță hotărârile Consiliilor Locale prin care se majorează taxele pe proprietate și pe automobile
Partidul AUR anunță că va contesta în instanță hotărârile consiliilor locale care prevăd majorarea taxelor pe proprietate și pe autovehicule, considerând noile măsuri drept excesive, abuzive și nelegale.
Conform unui comunicat al partidului, guvernul condus de Ilie Bolojan a implementat ceea ce AUR numește o „formă de inginerie juridică fiscală”, prin care cetățenii români sunt împovărați ilegal și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
