EVENIMENT
FOTO: Contrabandist reţinut când îşi abandona baxurile cu țigări în lanul de porumb

Poliţiştii de frontieră botoșăneni, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Botoșani, au desfășurat marți o acțiune pentru combaterea contrabandei cu țigări în zona de responsabilitate. Un autoturism care se deplasa dinspre localitatea Trușești către localitatea Ștefănești, judeţul Botoşani, a fost oprit în trafic.
Întrucât şoferul autoturismului nu a oprit la semnalele regulamentare ale polițiștilor, aceştia au pornit în urmărirea vehiculului în cauză.
La scurt timp, maşina a fost identificată pe un teren arabil între localităţile Truşeşti şi Guranda, judeţul Botoşani, iar şoferul acesteia a fost surprins în timp ce încerca să abandoneze baxurile cu ţigări în lanul de porumb.
În urma cercetării terenului, poliţiştii de frontieră au descoperit două baxuri voluminoase, estimând a conţine în jur de 1000 de pachete de ţigări de contrabandă.
Persoana a fost condusă la sediul STPF Botoşani pentru a fi identificată. Acesta este cetăţean român, în vârsta de 36 de ani.
Întreaga cantitate de țigări, în valoare de 1.100 lei, a fost ridicată în vederea confiscării, iar în cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de contrabandă, faptă prevăzută şi pedepsită de Codul Vamal al României şi în vederea stabilirii tuturor circumstanţelor prin care fapta a fost săvârşită..
EVENIMENT
Campionatul Mondial al Măcelarilor de la Paris, câștigat de Franța.Au participat, în premieră, și măcelarii de elită ai României

Echipa Măcelarii de Elită a României a participat, în premieră, în perioada 28-31 martie la World Butcher’s Challenge, Campionatul Mondial al Măcelarilor la Paris, unde s-a întrecut cu alte 14 echipe.
Festivitatea de premiere a avut loc, marți seara, și a început cu premierea ucenicilor, categorie la care a participat clujeanul Paul Cordea, care nu a prins podiumul, câștigător fiind un măcelar francez.
Tot un francez a câștigat trofeul pentru cel…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Invazie” de ploșnițe urât mirositoare, în cartierul Mănăștur din Cluj-Napoca. Locuitorii cer dezinsecție

Un locuitor de pe Aleea Padin din Cluj-Napoca a semnalat, pe platforma MyCluj, prezența ploșnițelor rât mirositoare în spațiul blocului în care locuiește.
Potrivit sesizării, geamul apartamentului este orientat către Calea Florești, mai exact spre parcul de câini, iar de câteva luni, casa sa este infestată cu ploșnițe mari, rotunde, care emană un miros neplăcut.
„Locuiesc pe Aleea Padin, numărul 12. Geamul meu dă spre Calea Florești, mai exact spre parcul de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
CSM Alba Iulia versus Farul Constanța, în Cupa României: Elevii lui Alexandru Pelici au făcut un meci frumos dar au pierdut cu 3-0

Cel mai important meci al echipei de fotbal din Alba Iulia, CSM Unirea, din ultimii ani are loc marți, 1 aprilie 2025. De la ora 19.30, elevii lui Alexandru Pelici au început meciul împotriva echipei Farul Constanța antrenată de Gică Hagi.
Este vorba despre meciul din sferturile de finală ale Cupei României.
Scorul a fost deschis rapid de elevii lui Hagi, în minutul opt. Mai exact, Andrei Ciobanu a deschis scorul cu un șut direct pe spațiul apărat de portarul din Alba Iulia.
EVENIMENT
Categoriile de pensii care se acordă în sistemul public. NU mai trebuie depuse copii după documente

Obligativitatea prezentării sau depunerii de către beneficiari a copiilor documentelor prevazute de legislația din domeniul de activitate al caselor teritoriale de pensii a fost eliminată.
Astfel, potrivit prevederilor Legii nr.9/2023, fotocopierea gratuită a documentelor originale este asigurată de Casa de Pensii Cluj.
Categoriile de pensii care se acordă în sistemul public
Conform noi legislații, care a intrat anul trecut în vigoare, există mai multe categorii de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro