Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Cruzime fără margini într-o localitate din Olt. Dosar penal pentru un bărbat care lovește fără milă un cal

Publicat

cal batut 2

Un bărbat din Dobrosloveni județul Olt este cercetat pentru rănirea cu intenție și schingiuirea animalelor, după ce a fost filmat în timp ce lovea fără milă un cal.

Imaginile s-au viralizat rapid pe rețele de socializare iar polițiștii s-au sesizat din oficiu, pe numele bărbatului fiind deschis un dosar penal.

Incidentul a avut loc în comuna Dobrosloveni, județul Olt.

UPDATE: Bărbatul cercetat pentru rănirea animalelor a primit mandat de arestare pe 30 zile

cal batut 1

Din imagini se observă cum un bărbat lovește fără milă, cu o cruzime ieșită din comun, un cal. Bărbatul lovește animalul de mai multe cu bâta.

Potrivit IPJ Olt, la data de 16 octombrie, Biroul pentru Protecția Animalelor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt s-a sesizat, din oficiu, cu privire la faptul că un bărbat ar fi exercitat acte de violență asupra unei cabaline.

Din primele verificări, polițiștii au stabilit faptul că un bărbat în vârstă de 30 ani, din comuna Dobrosloveni, ar fi exercitat acte de violență asupra unei cabaline.

În cauză, polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au emis un ordin de plasare în adăpost pentru canalină și au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de rănirea cu intenție a animalelor și schingiurea animalelor.

Cercetările sunt continuate pentru stabilirea situației de fapt și dispunerea de măsuri legale.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Marcel Iureș, criticul de teatru Marina Constantinescu și 11 tineri actori, aduc poetica teatrală la Alba Iulia. Proiect UNITER

Publicat

marcel iureș, criticul de teatru marina constantinescu și 11 tineri

Marcel Iureș alături de 11 actori tineri și criticul de teatru, Marina Constantinescu, vin la Alba Iulia pentru un proiect inedit, proiect realizat de UNITER. 

Este vorba despre Atelierul de poetică teatrală ”Ion Caramitru”, un proiect UNITER, realizat în parteneriat cu Teatrul de Păpuși „Prichindel” și Consiliul Județean Alba, cu sprijinul Ministerului Culturii.

Proiectul va avea loc în perioada 22-28 septembrie și va aduce împreună 11 tineri actori de teatru și film…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Incendiu într-un sat din Sălciua. Mai multe echipaje de pompieri intervin pentru stingerea focului

Publicat

incendiu într un sat din sălciua. mai multe echipaje de pompieri

Un incendiu a izbucnit miercuri, 17 septembrie, în comuna Sălciua, din satul Valea Largă. Din primele informații primite de pompierii militari, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească.

La fața locului intervin pompierii voluntari din Sălciua, alături de colegii lor din Baia de Arieș și pompierii militari din Câmpeni. Se intervine la fața locului cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.

Misiunea pompierilor este în dinamică….

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Modificări în programul spectacolelor cu Garda Apulum și Garda Cetății Alba Carolina, la Alba Iulia

Publicat

modificări în programul spectacolelor cu garda apulum și garda cetății

Toamna aduce mici schimbări în programul spectacolelor cu Garda Apulum și Garda Cetății Alba Carolina. Astfel, Garda Apulum rămâne la datorie în fiecare vineri, însă spectacolele lor vor începe de la ora 18:00, asta până în 26 septembrie inclusiv.

Garda Cetății Alba Carolina își mută reprezentațiile de seară cu o oră mai devreme, respectiv la ora 19:00, în fiecare vineri și sâmbătă. Pe lângă acestea, turiștii și albaiulienii îi pot întâlni în continuare și de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Viorel Băltărețu, viitor secretar de stat în Ministerul Economiei: Am fost ”client” al statului, și la un moment dat și victimă

Publicat

viorel baltaretu usr.jpg






Antreprenorul clujean Viorel Băltărețu, fost deputat din partea USR, va prelua în câteva zile o funcția de secretar de stat în Ministerul Economiei.

Băltărețu, care spune că toată viața a considerat că statul a pus bețe în roate antreprenorilor, vrea să schimbe această percepție.

Viorel Băltărețu: Percepția mea a fost toată viața că statul român este o frână

Antreprenor de 25 de ani, Viorel…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe