Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Defecțiune la metrou, între stațiile Grivița și Basarab. Călătorii, debarcați prin tunel

Publicat

tunel metrou 4

O defecțiune la un tren de metrou a avut loc marți dimineața pe Magistrala 4, între stațiile Grivița și Basarab, anunță Metrorex.

Potrivit Metrorex, defecțiunea la trenul de metrou s-a produs la ora 7.51 pe Magistrala 4 între staţiile de metrou Grivița și Basarab.

UPDATE: Circulația trenurilor de metrou a fost reluată în jurul orei 10.00 pe Magistrala 4.

Călătorii din trenul de metrou care s-a defectat marți dimineața între stațiile Grivița și Basarab sunt evacuați prin tunel pe o distanță de 200 de metri.

Linia a fost deconectată de la electricitate, a anunțat ISU București-Ilfov.

„Călătorii vor fi evacuați pe tunel către stația Basarab, distanța aproximativ 200 de metri”, potrivit ISU București-Ilfov.

La fața locului acționează Detașamentul Special de Salvatori, două echipaje SMURD, 4 autospeciale de pompieri și salvatori de la Metrorex.

Nu sunt persoane rănite.

tunel metrou 2

Conform ISU, linia a fost deconectată de la electricitate, iar evacuarea se face sub coordonarea echipelor de pompieri.

Potrivit Metrorex, defecțiunea la trenul de metrou s-a produs la ora 7.51 pe Magistrala 4 între staţiile de metrou Grivita și Basarab.

„Călătorii aflați în tren au fost anunțați cu privire la deranjament și vor fi debarcați prin tunel, cu ajutorul personalului Metrorex, în condiții de siguranță și îndrumați pentru continuarea călătoriei”, a anunțat Metrorex.

tunel metrou 3

Echipele Metrorex fac demersuri pentru retragerea trenului defect din circulație și reluarea traficului în condiții normale pe ambele fire.

Circulația trenurilor de metrou se desfășoară, pe celălalt fir de mers, în sistem pendulă.

Echipele Metrorex fac demersuri pentru retragerea trenului defect din circulație și reluarea traficului în condiții normale pe ambele fire.

(sursa: Mediafax)

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Un bărbat din Alba care a mințit în fața magistraților va merge la închisoare. Ce a afirmat și apoi nu a mai recunoscut

Publicat

un bărbat din alba care a mințit în fața magistraților

Un bărbat din Alba a fost condamnat la închisoare cu executare după ce a mințit în fața magistraților. Mai pe scurt, din martor într-un dosar s-a transformat în inculpat, într-un dosar penal pentru mărturie mincinoasă. 

În data de 29 septembrie 2025, magistrații Judecătoriei Aiud au dat o decizie în dosar.

Situația care a dus la condamnarea bărbatului este una relativ simplă. Acesta a fost martor la o altercație între două persoane în urmă cu aproape cinci ani, în 21…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

1 octombrie – Acoperământul Maicii Domnului – sărbătoare importantă pentru creștini. Semnificații, tradiții și superstiții

Publicat

1 octombrie – acoperământul maicii domnului – sărbătoare importantă pentru

Acoperământul Maicii Domnului este prima mare sărbătoare creștin-ortodoxă a lunii octombrie și este una dintre cele mai îndrăgite și importante sărbători din calendarul creștin ortodox 2025 și greco-catolic. Este un moment de rugăciune, speranță și recunoștință față de ocrotirea pe care Fecioara Maria o oferă credincioșilor, simbolizată prin vălul ei sfânt – „acoperământul”.

Originea sărbătorii Acoperământului Maicii Domnului

Sărbătoarea își are…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Intrare gratuită pentru pensionari la Grădina Botanică din Cluj-Napoca, de Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice

Publicat

gradina.jpg






Grădina Botanică ”Alexandru Borza” Cluj-Napoca sărbătorește, miercuri, seniorii Clujului printr-o Zi a Porților Deschise, cu intrare gratuită pentru pensionari, cu ocazia Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice.

”Cu această ocazie specială, vă invităm să luați parte la tururile ghidate „Cultura se împletește cu Natura”, unde vom descoperi împreună artefacte istorice și splendidele colecții…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Primăria Alba Iulia vrea să concesioneze o clădire din șanțurile Cetății Alba Carolina. Ce se va amenaja

Publicat

foto: primăria alba iulia vrea să concesioneze o clădire din

Primăria Alba Iulia vrea să concesioneze, prin licitație publică, o clădire din șanțurile Cetății Alba Carolina. Se dorește închirierea locației, în vederea punerii în valoare. Va fi amenajată ca punct de alimentație publică.

Clădirea se află în șanțurile Cetății, la intrarea de lângă bazinul cu pești și terenurile de tenis, pe Aleea Sfântul Capistrano. În suprafață de 37 de metri pătrați, construcția se află în stare de degradare.

Licitația va porni de la…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe