Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Din cauza numărului mare de MORȚI în urma pandemiei, în Ecuador se fac SICRIE DIN CARTON

Publicat

Oraşul ecuadorian Guayaquil, puternic lovit de pandemia de COVID-19 şi unde înregistrări video au arătat cadavre pe străzi, încearcă să facă faţă creşterii numărului de decese cu sicrie din carton, a anunţat duminică primăria locală, potrivit AFP.

Asociaţia producătorilor de carton a oferit 1.000 de asemenea sicrie municipalităţii, care le-a trimis la două cimitire din oraş.

Citește și: VIDEO Imagini terifiante în Ecuador: Peste 100 de cadavre adunate de militari de pe străzi și din locuinţe

„Răspundem astfel la cererea de sicrie, pentru că este foarte ridicată, iar în oraş nu mai există ori sunt foarte scumpe”, a explicat agenţiei France Presse un purtător de cuvânt al primăriei.

O penurie confirmată de proprietarul unei firme de pompe funebre, Santiago Olivares.

Duminică seară, Ecuadorul număra 3.646 de cazuri pozitive la COVID-19, dintre care 180 au decedat.

Provincia Guayas, a cărei capitală este Guayaquil, a înregistrat cel mai mare număr de cazuri din Ecuador, cu 2.524 persoane contaminate şi 126 de morţi.

La mijlocul săptămânii trecute, militari şi poliţişti au venit pentru a aduna cele 150 de cadavre aflate în case din Guayaquil, cel mai populat oraş din Ecuador, la Oceanul Pacific, şi cel mai afectat de boală.

Aceste forţe au intervenit din cauza haosului provocat în oraş de coronavirus, care a încetinit transportul corpurilor persoanelor moarte de COVID-19 sau din alte cauze.

Pe reţele sociale au fost difuzate clipuri cu persoane cu măşti care se prăbuşeau pe străzi sau cadavre abandonate.

Vicepreşedintele Ecuadorului, Otto Sonnenholzner, şi-a cerut sâmbătă scuze pentru această situaţie.

„În această săptămână am suferit o deteriorare accentuată a imaginii noastre internaţionale, am văzut imagini care nu ar fi trebuit să existe niciodată” şi „vă prezint scuze pentru asta”, a spus vicepreşedintele într-o declaraţie radio-televizată.

În Ecuador s-a introdus o restricţie de ieşire din locuinţe de 15 ore pe zi. Confruntat cu pandemia, guvernul preşedintelui Lenin Moreno a declarat stare de urgenţă, urgenţă sanitară, suspendarea lucrului la locul obişnuit de activitate, suspendarea cursurilor şcolare, restricţia traficului şi închiderea frontierelor.AGERPRES

Sursa foto: Twitter

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Îmbătrânire bruscă după 50 de ani. Un studiu a identificat punctul de cotitură de la care fenomenul se accelerează

Publicat

guvernul a adoptat o măsură care vizează toți vârstnicii din

Îmbătrânire bruscă după 50 de ani: Cercetările recente arată că organismul uman nu îmbătrânește în mod liniar, ci traversează perioade de accelerare dramatică. Concret, de la 50 de ani, procesul devine mult mai rapid.

Studiile din 2024 și 2025 au identificat mai multe „puncte de inflexiune” critice, potrivit G4Media. Este vorba, spre exemplu, despre o cercetare ale cărei rezultate au fost prezentate în Cell de o echipă de cercetători chinezi, conduși de Guang-Hui Liu.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Șeful DSU, Raed Arafat, despre timpii de așteptare din UPU: Nu este ”un fast-food medical”

Publicat

arafat.jpg






Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, susține că o secție de primiri urgențe (UPU) nu este ”un fast-food medical”, unde pacientul să stea doar cinci minute.

Prezent, sâmbătă, la inaugurarea noii secţii UPU a Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba Iulia, Arafat a spus că nu a inaugurat un fast-food medical.

”Aici nu este vorba despre o unitate unde intri, ai pretenții să…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Câștigătorii Alba Carolina Bike Race 2025 la Alba Iulia și ai Cupei României de MTB XCM: Premierea participanților

Publicat

câștigătorii alba carolina bike race 2025 la alba iulia și

Câștigătorii Alba Carolina Bike Race 2025 la Alba Iulia: Competiția găzduiește și etapa a cincea din Cupa României de MTB XCM.

Concursul s-a desfășurat pe 6 trasee: de 5 km, 13 km, 27 km, 38 km, 70 km respectiv 84 km, cu diferite grade de dificultate.

Competiția s-a desfășurat prin Alba Iulia, fiind blocate mai multe străzi din Cetate.

Autoritățile nu au precizat din timp lista străzilor închise, nu au marcat corect străzile înfundate și nu au precizat nici eventualele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Raed Arafat, despre timpii de așteptare la UPU: Nu este ”un fast-food medical”. Secția de la Alba Iulia este ”la nivel de top”

Publicat

raed arafat, despre timpii de așteptare la upu: nu este

Raed Arafat, despre timpii de așteptare la UPU: Nu este ”un fast-food medical”. Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, prezent sâmbătă la inaugurarea noii secții UPU a spitalului din Alba Iulia, a afirmat că aceasta este ”la nivel de top”, asemenea celor din țări avansate. El a spus că pacienții trebuie să înțeleagă faptul că o astfel de secție nu este ”un fast-food medical”, unde să stai doar cinci minute.

”Vreau să subliniez că ceea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe