EVENIMENT
FOTO: Doi bărbați din Neamț, arestaţi pentru trafic de droguri. Unul dintre ei era condamnat şi urmărit

Doi bărbaţi au fost arestaţi preventiv într-un dosar de trafic şi introducere în ţară de droguri de risc şi mare risc, unul dintre ei fiind urmărit după ce primise o condamnare la închisoare cu executare pentru fapte similare, a informat vineri, DIICOT – Serviciul Teritorial Neamţ.
Potrivit unui comunicat al Poliției Române, în data de 22 februarie 2023, polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Neamț, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – B.T. Neamț, au acționat pe linia combaterii traficului și consumului ilicit de droguri de mare risc.
Două persoane au fost depistate în flagrant delict, încercând să ridice un colet expediat din Olanda, ce conținea droguri de risc și de mare risc.
Polițiștii au interceptat coletul care conținea 4.990 de comprimate de ecstasy, aproximativ 200 de grame de cocaină, 3.265 de grame sulfură de dimetil, aproximativ 2.000 de grame de corpuri solide ce conțin MDMA, aproximativ 3.000 de grame de ketamină, aproximativ 370 de grame de amfetamină și 2.000 de timbre impregnate cu LSD.
Totodată, în urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat că, pe numele tânărului de 27 de ani, era emis un mandat de executare a pedepsei închisorii, de 4 ani și 10 luni, pentru săvârșirea de infracțiuni la regimul drogurilor.
Persoanele bănuite au fost conduse la sediul D.I.I.C.O.T. – B.T. Neamț, pentru audieri, fiind reținute, pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de droguri de mare risc, introducerea în țară de droguri de mare risc și deținerea de droguri de mare risc, în vederea consumului propriu.
La data de 23 februarie a2023, cele 2 persoane au fost prezentate Tribunalului Neamț, față de acestea fiind dispusă măsura arestării preventive, pentru 30 de zile.
„Activitățile au beneficiat de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Neamț, al polițiștilor Inspectoratului de Poliție Județean Neamț și de cel al jandarmilor Inspectoratului de Jandarmi Județean Neamț.
Facem precizarea că urmărirea penală este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de Procedură Penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție”, se mai arată în comunicat.
EVENIMENT
Tânăr din Unirea, prins de polițiști în timp ce conducea băut și fără permis un vehicul neînmatriculat. S-a ales cu dosar penal

Un tânăr de 25 de ani din Unirea s-a ales cu dosar penal după ce a condus băut și fără permis un vehicul neînmatriculat.
Potrivit IPJ Alba, în noaptea de 16 spre 17 septembrie 2025, polițiștii din Ocna Mureș au oprit, pentru control, pe strada Mihai Eminescu din oraș, un vehicul de tip quad, condus de un tânăr de 25 de ani, din localitatea Unirea.
Din verificări a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar vehiculul nu este…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Marcel Iureș, criticul de teatru Marina Constantinescu și 11 tineri actori, aduc poetica teatrală la Alba Iulia. Proiect UNITER

Marcel Iureș alături de 11 actori tineri și criticul de teatru, Marina Constantinescu, vin la Alba Iulia pentru un proiect inedit, proiect realizat de UNITER.
Este vorba despre Atelierul de poetică teatrală ”Ion Caramitru”, un proiect UNITER, realizat în parteneriat cu Teatrul de Păpuși „Prichindel” și Consiliul Județean Alba, cu sprijinul Ministerului Culturii.
Proiectul va avea loc în perioada 22-28 septembrie și va aduce împreună 11 tineri actori de teatru și film…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu într-un sat din Sălciua. Mai multe echipaje de pompieri intervin pentru stingerea focului

Un incendiu a izbucnit miercuri, 17 septembrie, în comuna Sălciua, din satul Valea Largă. Din primele informații primite de pompierii militari, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească.
La fața locului intervin pompierii voluntari din Sălciua, alături de colegii lor din Baia de Arieș și pompierii militari din Câmpeni. Se intervine la fața locului cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
Misiunea pompierilor este în dinamică….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Modificări în programul spectacolelor cu Garda Apulum și Garda Cetății Alba Carolina, la Alba Iulia

Toamna aduce mici schimbări în programul spectacolelor cu Garda Apulum și Garda Cetății Alba Carolina. Astfel, Garda Apulum rămâne la datorie în fiecare vineri, însă spectacolele lor vor începe de la ora 18:00, asta până în 26 septembrie inclusiv.
Garda Cetății Alba Carolina își mută reprezentațiile de seară cu o oră mai devreme, respectiv la ora 19:00, în fiecare vineri și sâmbătă. Pe lângă acestea, turiștii și albaiulienii îi pot întâlni în continuare și de…
Citește mai mult pe Alba24.ro