EVENIMENT
FOTO. Doi clujeni au rămas înzăpeziți în timp ce încercau să ajungă cu mașina spre Vârful Bihor

O femeie de 39 de ani și un bărbat de 34 de ani, din Cluj, au avut nevoie de ajutor după ce au rămas înzăpeziți în timp ce încercau să ajungă cu mașina spre Vârful Bihor. Au intervenit jandarmii montani de la Arieșeni.
Doi jandarmi de la Postul de Jandarmi Montani Arieșeni au fost solicitați prin apel la 112 să intervină pe drumul spre Vârful Bihor, pentru a ajuta la scoaterea unui autoturism din zăpadă.
Jandarmii au identificat cele două persoane: un bărbat în vârsta de 34 de ani și o femeie de 39 de ani, originari din județul Cluj.
Aceștia voiau să ajungă pe Vârful Bihor, dar având în vedere că zăpada măsura aproximativ 40 de cm și drumul nu era deszăpezit, au vrut să întoarcă autoturismul, moment în care au rămas blocați cu mașina în zăpadă.
După aproximativ o oră, jandarmii au reușit să scoată autoturismul din zăpadă și să îl repună pe drum.
Cele două persoane implicate nu au avut nevoie de îngrijiri medicale. Mediafax
EVENIMENT
Furnizarea apei potabile, întreruptă în mai multe localități din Alba, după o avarie la rețea

Furnizarea apei potabile a fost întreruptă luni, în jurul amiezii, în localitățile Galați, Feneș, Presaca Ampoiului, Poiana Ampoiului, Văleni și Meteș, în urma producerii unei avarii la rețeaua de alimentare în satul Galați.
Potrivit operatorului Apa CTTA, echipa de intervenție este prezentă la fața locului și depune toate eforturile pentru remedierea defecțiunii în cel mai scurt timp posibil.
La reluarea furnizării apei potabile, este posibil să apară depășiri ale…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Lecție de omenie, de la salvatorii clujeni. Patru pui de lebădă, salvați de pompieri

Astăzi, în Cluj-Napoca, patru pui de lebădă blocați pe o piatră pe râul Someș au fost salvați, datorită intervenției rapide a pompierilor.
Un echipaj al Detașamentului 2 Cluj-Napoca a răspuns luni unui apel neobișnuit, dar profund emoționant. Patru pui de lebădă se aflau blocați pe o piatră, în mijlocul Râului Someș, în apropierea străzii 1 Decembrie 1918. Micile făpturi nu mai puteau înainta.
Cu grijă, salvatorii au reușit să ajungă până la piatra…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Zeci de șoferi au fost testați pentru alcool și droguri, în ultimele 24 de ore, în județul Alba. Polițiștii și jandarmii au continuat acțiunile, în sistem integrat. Au fost aplicate amenzi de aproape 25.000 de lei.
Potrivit IPJ Alba, în cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 397 de verificări de persoane și 210 verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.
Au fost constatate 104 abateri de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Când va prelua oficial Nicușor Dan funcția de președinte al României. Ce urmează după alegeri

Când va prelua oficial Nicușor Dan funcția de președinte al României. Procesul de preluare a mandatului de la Cotroceni ar urma să aibă loc rapid, pentru a începe negocierile guvernamentale, au precizat surse citate de Mediafax.
Nicușor Dan s-ar putea întâlni chiar luni, 19 mai, cu Ilie Bolojan, președintele interimar al României, pentru a discuta despre preluarea mandatului prezidențial.
VEZI ȘI REZULTATE FINALE turul 2 alegeri prezidențiale 2025 în ALBA
Calendarul pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro