Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Două accidente violente la câteva localități distanță, în Caraș-Severin. Mașini distruse

Publicat

Două accidente în noaptea de joi spre vineri, în județul Caraș-Severin.

Un prim accident s-a produs în jurul orei 22.20, în municipiul Reșița, zona Pasajului Nera, unde un autoturism a intrat în parapetul de pe marginea drumului. Pompierii militari cărășeni au intervenit cu un echipaj SMURD din cadrul Detașamentului de Pompieri Reșița, alături de un echipaj al SAJ.

Citește și FOTO: Accident mortal în Caraș-Severin. Un TIR și două autoturisme implicate

Șoferul autoturismului implicat în accident a fost preluat de către echipajul SAJ, dar a refuzat transportul la spital. Echipajul de pompieri militari a asigurat măsurile PSI la locul accidentului și spălarea carosabilului de ulei scurs din autoturismul avariat.

Cel de-al doilea accident a fost în jurul orei 01.10, la intrarea în localitatea Slatina Timiș, unde un autoturism s-a răsturnat pe plafon, în afara părții carosabile, în șanțul de pe marginea drumului.

S-a intervenit de urgență cu un echipaj SMURD și un echipaj cu o autospecială de descarcerare din cadrul Detașamentului de Pompieri Caransebeș, la locul accidentului, pompierii negăsind persoane încarcerate sau care să aibă nevoie de îngrijiri medicale. Șoferul a ieșit singur din autoturismul răsturnat și a refuzat transportul la spital.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Bisericile din Diaspora pot accesa noi finanțări de la Departamentul pentru Românii de Pretutindeni

Publicat

bisericile din diaspora pot accesa noi finanțări de la departamentul

Bisericile din Diaspora pot accesa noi finanțări de la stat. Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (DRP) a lansat miercuri sesiunea de finanțare nerambursabilă pentru anul 2025.

Unitățile de cult din diaspora pot accesa noi finanțări pentru proiectele lor, transmite Basilica.

Asociaţiile, fundaţiile, unităţile de cult, organizaţiile neguvernamentale ale românilor de pretutindeni, persoanele fizice autorizate sau persoanele juridice de drept public sau privat din…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Una din zece țigări fumate de români provine din contrabandă. Piața neagră a explodat în 2025

Publicat

una din zece țigări fumate de români provine din contrabandă.

Una din zece țigări fumate de români provine din contrabandă: Piața neagră a țigaretelor a crescut în ianuarie 2025 până la 10,1% din totalul consumului, comparativ cu 9,1% în noiembrie 2024, arată o analiză a Novel Research.

Conform sursei citate, nivelul din ianuarie depășește media anuală din 2024, de 9%, cea mai ridicată din ultimii patru ani.

”Pentru prima dată, regiunea cea mai afectată de comerțul ilegal este vestul țării, cu 14,8% în ianuarie 2025, în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ponta: Sunt de acord să-l luăm pe Boc la București și să-l dăm pe Nicușor Dan la Cluj

Publicat

victor ponta cluj24.jpg

Fostul premier și lider PSD, Victor Ponta, candidat independent la prezidențiale, se declară de acord ca locuitorii Capitalei să-l ia pe primarul Emil Boc să conducă Bucureștiul și să-l dea la schimb pe Nicușor Dan la Cluj-Napoca.

Ponta a declarat la podcastul lui Marius Tucă de pe Gândul că i s-a părut culmea că Nicușor Dan a mers la Cluj-Napoca să critice orașul și administrația locală când în București nu a făcut absolut nimic.

”Am văzut că a fost la…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Finanțări nerambursabile pentru proiectele destinate românilor din afara granițelor țării. Condiții pentru solicitanți

Publicat

finanțări de peste 150 milioane de euro destinate tinerilor și

Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (DRP) a anunțat, miercuri, lansarea Sesiunii de finanțare nerambursabilă pentru anul 2025.

Este vorba despre sesiunea anuală de finanțare pentru proiectele destinate românilor din afara granițelor țării care doresc să-și păstreze identitatea lingvistică, culturală și spirituală, anunță sursa citată.

Cine poate depune cereri de finanțare

Pot trimite cereri de finanțare:

  • asociațiile, fundațiile, unitățile de cult,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe