EVENIMENT
FOTO: Două persoane au fost rănite după impactul dintre două autoturisme pe DN 15 C, în Neamț. Una dintre mașini s-a răsturnat
Un accident rutier a avut loc, joi după-amiază, pe DN 15 C, în județul Neamț. Două persoane au fost rănite după ce două mașini s-au ciocnit.
Potrivit ISU Neamț, prin apel la 112, pompierii au fost înștiințați despre producerea unui accident rutier pe DN 15 C, pe raza comunei Agapia.
În accidentul rutier au fost implicate două autoturisme în care se aflau șase persoane.
În urma accidentului rutier produs cele două autoturisme au părăsit partea carosabilă, una dintre ele răsturnându-se.

Două persoane au primit îngrijiri medicale la locul evenimentului, una dintre ele fiind transportată la CPU Târgu Neamț.
Pompierii au intervenit pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor și au curățat/degajat carosabilul de elementele rezultate în urma accidentului rutier.

Conform sursei citate, la locul solicitării s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Neamț cu o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare și două echipaje cu ambulanțe de la SAJ Târgu Neamț.
EVENIMENT
Guvern: Facilitățile de transport pentru veterani de război, văduve de război și pensionari, prelungite până la finalul lui 2026
Guvernul a prelungit, joi, prin ordonanță de urgență, până la 31 decembrie 2026, termenele necesare menținerii facilităților de transport pentru veteranii de război, văduvele de război și pensionari, prevăzute de legile speciale în domeniu.
„Prin acest act normativ Guvernul prelungește până la 31 decembrie 2026 termenele necesare menținerii facilităților de transport pentru veteranii de război, văduvele de război și pensionari, prevăzute de legile speciale (Legea nr….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Prefectul Clujului, ajutorul lui Moș Crăciun. A împachetat cadouri pentru copii cu părinți în închisoare
Prefectul Clujului, Maria Forna, a fost, joi, pentru câteva ore, ajutorul lui Moș Crăciun și a împachetat cadouri pentru copii cu părinți în închisoare sau care provin din familii defavorizate.
Activitatea a avut loc în cadrul proiectului ”Rețeaua îngerilor” derulat de Fundația Prison Fellowship România din Cluj-Napoca, început în luna septembrie, și în cadrul căruia se pregătesc peste 16.000 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Premierul Ilie Bolojan, despre reforma pensiilor speciale: „Trebuie ridicată vârsta de pensionare peste tot”
Premierul Ilie Bolojan a declarat că România nu mai poate susține financiar pensionări la 48–52 de ani și că vârsta de retragere trebuie stabilită în funcție de condițiile de muncă. În acest context, premierul susține că vârsta de pensionare trebuie ridicată, indiferent de zona de activitate.
„Sunt poziţii diferite de care trebuie ţinut cont şi la fel cum există reglementări pentru pensionare mai rapide în cazuri unde sunt sectoare grele de muncă şi aici trebuie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vineri, 12 decembrie: Vernisajul expoziției „Fericiții Episcopi Martiri Greco-Catolici Români”, la Sala Unirii din Alba Iulia
Expoziția foto documentară „Fericiții Episcopi Martiri Greco-Catolici Români” va fi vernisată vineri, 12 decembrie, în spațiile expoziționale din aripa de nord a Sălii Unirii, de la ora 11:00.
Piesele expuse oferă o perspectivă asupra vieții celor șapte episcopi martiri greco-catolici: Iuliu Hossu, Valeriu Traian Frențiu, Ioan Bălan, Ioan Suciu, Tit Liviu Chinezu, Vasile Aftenie și Alexandru Rusu.
Potrivit reprezentanților muzeului, vernisajul va fi urmat de lansarea celor…
Citește mai mult pe Alba24.ro




