EVENIMENT
FOTO: Două persoane au fost rănite într-un accident în județul Cluj. Autoturismul a plonjat sub un pod
Două persoane au fost rănite, în urma unui accident rutier produs miercuri, în județul Cluj.
Potrivit ISU Cluj, o autospecială cu modul de descarcerare și două echipaje SAJ au intervenit ca urmare a ieșirii în afara părții carosabile a unui autoturism, la limita localității Nădășel.
”Apelul de urgență a fost primit în jurul orei 10.00, iar în momentul sosirii pompierilor la locul evenimentului șoferul era ieșit din autoturism, iar pasagera se afla în interiorul autoturismului.
Pompierii au utilizat echipamentele din dotare pentru a putea scoate femeia, de aproximativ 50 de ani, din autoturism, fără agravarea leziunilor suferite și au predat-o echipajului SAJ pentru a fi transportată la spital.
Femeia prezenta suspiciuni de multiple fracturi, dar era conștientă și cooperantă, iar bărbatul, în vârstă de circa 50 de ani, a primit primul ajutor medical și a fost transportat la spital.
Pompierii au sprijinit acordarea primului ajutor medical, au asigurat siguranța intervenției și măsuri de prevenire a incendiilor ca urmare a scurgerilor de hidrocarburi”.
Avem în imagini prima hartă oficială a României Mari (arhiva cluj24), editată imediat după Marea Unire din 1 Decembrie 1918. Harta a fost tipărită în 15 februarie 1919, la două luni de la Marea Unire. Pe ea figurează, cu hărţi detaliate, oraşe din România de la acea dată. Printre ele se numără Cluj şi Cernăuţi, ultimul, acum, în Ucraina.
Hartă cu graniţa cu Ungaria haşurată
Graniţă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO Parada militară de 1 Decembrie 2025 la Alba Iulia: peste 1000 de militari, vehicule blindate, elicoptere, avioane
Parada militară de 1 Decembrie 2025 de la Alba Iulia: Unul dintre cele mai spectaculoase evenimente organizate de Ziua Națională a României se desfășoară pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 din municipiu. Peste 1000 de militari, aliați UE, trupe NATO participă la parada militară.
Municipiul este survolat de elicoptere IAR 330 M, IAR 330 PUMA NATO și avioane F-16 Fighting Falcon.
Parada militară de 1 Decembrie 2025 la Alba Iulia
La Alba Iulia este prezent și premierul Ilie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bărbatul care l-a trimis pe Călin Georgescu la Moscova, de 1 Decembrie, la Alba Iulia, susține că a fost agresat
Bărbatul care l-a trimis pe Călin Georgescu la ”Moscova” când acesta a coborât din mașină, la Alba Iulia, susține că a fost agresat de fanii lui Georgescu.
Momentul s-a petrecut chiar în timp ce Georgescu ieșea din autoturism. Atunci bărbatul, Adrian Băzăvan, a scos o hârtie, pe care scria ”Marș la Moscova”.
Pe pagina sa de Facebook, acesta a scris că „Am fost bătut si lovit pentru ca am îndrăznit să-mi exprim opinia, civilizat: Călin Georgescu este un…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Diana Șoșoacă la Alba Iulia de Ziua Națională, flancată de jandarmi. S-a scandat ”Georgescu președinte!”
Diana Șoșoacă participă și ea la Ziua Națională de la Alba Iulia, acaparată deja de grupurile de suveraniști care îi susțin pe Călin Georgescu, respectiv George Simion.
Șoșoacă a apărut mai târziu și a fost văzută în zona șanțurilor Cetății, flancată de jandarmi, la distanță de zona Catedralei Încoronării, unde s-au dus cei doi.

La vederea ei, unii dintre oamenii aflați în zonă au scandat…
Citește mai mult pe Alba24.ro




