EVENIMENT
FOTO: Două persoane rănite în urma unui accident rutier produs în Tureni – Cluj. Un șofer de 71 de ani a pierdut controlul asupra direcției

Trei persoane au fost rănite în urma unui accident rutier produs, joi după-amiaza, în localitatea Tureni din județul Cluj, după ce un șofer de 71 de ani a pierdut controlul asupra direcției.
Potrivit IPJ Cluj, din primele verificări s-a stabilit că un conducător auto de 71 ani, din Turda, care se deplasa pe DN1E60, din direcţia Turda spre Cluj-Napoca, nu ar fi adaptat viteza la condiţiile de drum, a pierdut controlul asupra direcţiei de deplasare şi a pătruns pe sensul opus.
Ulterior, autoturismul a părăsit partea carosabilă, unde a intrat în coliziune cu o autoutilitară care se afla staţionată.
În urma evenimentului, a rezultat rănirea a două persoane: o tânără de 24 de ani, din Turda, pasager în autoturism şi un bărbat de 59 de ani, din judeţul Bistriţa-Năsăud.
Poliția efectuează cercetări pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier.
EVENIMENT
Podcast Contraste Cluj24. Analiza săptămânii cu jurnalistul Florin Danciu și analistul Ion Novăcescu

Podcastul Contraste de pe Cluj24 va analiza, marți, de la ora 13, în direct, situația de pe scena politică românească și numirea noilor consilieri prezidențiali făcută de președintele Nicușor Dan.
Invitatul permanent al jurnalistului Florin Danciu este analistul Ion Novăcescu.
Podcastul poate fi urmărit pe site-ul Cluj24.ro, pe pagina de Facebook Cluj24 și pe You Tube Cluj24.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Băuturile răcoritoare bio care conțin miere vor fi scutite de accize. Modificare aprobată de Senat

Băuturile răcoritoare bio care conțin miere vor fi eliminate de la aplicarea accizelor nearmonizate. Senatul a adoptat, luni, o propunere de modificare a Codului fiscal în acest sens.
Potrivit Codului fiscal, accizele nearmonizate sunt taxe speciale percepute pentru produsele cu potențial de risc redus. Este vorba despre anume produse care conțin tutun sau înlocuitori de tutun, băuturi nealcoolice cu zahăr adăugat.
Alineatul 4 al articolului 439 din Codul fiscal în vigoare enumeră…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Avertizare meteo Cod Galben în Alba: ploi, vânt și ninsori la munte. Cod Portocaliu în sudul și estul țării, Cod Roșu pe litoral

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare de vreme severă valabilă în intervalul 7 octombrie, ora 21.00 – 8 octombrie, ora 23.00. Trei coduri de intensitate diferită acoperă aproape toată țara: galben, portocaliu și roșu, în funcție de cantitățile de precipitații și de vânt.
Sudul județului Alba, sub Cod Galben de ploi și vânt
Sudul județului Alba se află sub Cod Galben, alături de alte zone din Transilvania. Meteorologii anunță ploi…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Programul Rabla ar putea fi mutat pe fonduri europene. Ministrul Mediului: Nu mai poate fi o alergătură după vouchere

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că programul Rabla este în discuții să fie mutat pe Fondul Social pentru Climă, pentru a fi finanțat din fonduri europene și reorientat către persoanele care au cu adevărat nevoie de aceste vouchere, nu către cei care reușesc să le prindă cel mai repede.
„Pe scurt, programul Rabla, noi suntem astăzi în discuții să-l mutăm pe Fondul Social pentru Climă, să…
Citește mai mult pe Cluj24.ro