Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Ecologizarea râului Cerna, îngreunată după ce s-a rupt un baraj la Coramnic

Published

on

Operaţiunea de ecologizare a râului Cerna, demarată luni, se desfăşoară cu dificultate din cauza ruperii barajului flotor din amonte de podul de la Coramnic, informează Administraţia Naţională "Apele Române" (ANAR).

"În cursul nopţii, barajul flotor din amonte de podul de la Coramnic a cedat în urma presiunii deşeurilor şi a buştenilor de mari dimensiuni veniţi din amonte. Acesta fusese montat de Administraţia Bazinală de Apă Banat cu scopul de a opri pet-urile de mici dimensiuni şi materialul lemnos să ajungă în aval.

O parte din deşeurile acumulate şi transportate în ultimele de zile de viituri curg spre Dunăre şi spre acumularea Porţile de Fier. Din acest motiv, operaţiunea de curăţare a râului Cerna este îngreunată. Echipele Administraţiei Bazinale de Apă Banat (ABA Banat), împreună cu cele ale Administraţiei Bazinale de Apă Jiu (ABA Jiu)- Sistemul de Gospodărire a Apelor Mehedinţi au ajuns deja în zonă şi colectează pet-urile de pe maluri şi din cursul de apă. Operaţiunea se efectuează manual, din barcă", se menţionează într-un comunicat transmis, luni.

Potrivit sursei citate, intervenţia cu utilajul grefier sau colectarea lui manuală, din bărci, devine imposibil de efectuat din punct de vedere tehnic, deoarece materialul lemnos curge în aval.

"Materialul lemnos se va fi opri la grătarele de la acumularea Porţile de Fier şi va fi colectat prin greblare de către S.C. Hidroelectrica S.A., compania care are în administrare lucrarea. Nu este pusă în pericol funcţionarea hidrocentralei. Acţiunea este organizată, din surse proprii, cu utilajele şi materialele de intervenţie din dotare. La aceasta, participă 26 de angajaţi, dintre care 15 provin de la cele trei formaţii de lucru (din Herculane, Caransebeş şi Moldova Nouă) din cadrul Sistemului de Gospodărire a Apelor Caraş-Severin (ABA Banat) şi alţi 11 de la două formaţii din cadrului Sistemul de Gospodărire a Apelor Mehedinţi (Topolniţa şi Mehedinţi)", se arată în comunicatul citat.

Reprezentanţii ANAR susţin că echipele de intervenţie vor rămâne în zonă până la finalizarea acţiunii, care va dura cel puţin trei zile. AGERPRES

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Vremea până în 1 martie în Transilvania și în țară. Când se încălzește iar. Prognoza meteo pe regiuni

Published

on

vremea până în 1 martie în transilvania și în țară.

Vremea până în 1 martie: temperaturile vor continua să fie scăzute, cel puțin până la mijlocul acestei săptămâni. Sunt anunțate și ninsori în centru, sud și nord-est. 

Apoi temperaturile urcă ușor, în 19-20 februarie, în Transilvania până la 6-7 grade, în Muntenia până la 8-9 grade și în Banat până la 8-12 grade. În Moldova va fi frig, maximele ajungând doar la 4 grade.

Vezi și Vremea în Alba în săptămâna 16-22 februarie. Prognoza meteo pe localități din...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Emil Boc, despre criza de la Centura Metropolitană: „Primăria nu este sub nicio formă implicată în vreo fraudă”

Published

on

boc cj cluj.jpg






Primarul Clujului, Emil Boc, a avut o intervenție amplă în ședința Consiliului Local pe tema blocajului de la Centura Metropolitană, în contextul suspiciunilor de fraudă privind asocierea dintre Dimex și compania bosniacă Integral Inženjering.

Edilul a respins ferm orice implicare a municipalității și a susținut că toate procedurile au fost respectate „ca la carte”.

„Nu vorbim de proiecte mici, ci de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Reforma administrației va fi adoptată prin OUG. Cheltuielile cu salariile bugetarilor scad cu 10%. Excepții decise în Coaliție

Published

on

reforma administrației va fi adoptată prin oug. cheltuielile cu salariile

Reprezentanții coaliției de guvernare au decis luni modalitatea de aprobare a reformei administrației și reducerile cheltuielilor din sector.

Reforma administrației și pachetul de relansare economică va fi adoptată prin OUG.

Un grup de lucru va propune modificări ale taxelor și impozitelor locale, vizând supraimpozitarea, clădirile vechi și facilități pentru persoanele cu dizabilități.

Deciziile coaliției de guvernare

Liderii celor patru partide ale coaliției de guvernare...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

„Remarul 16 Februarie”, cea mai veche fabrică din Cluj. Uzina de Vagoane Aiud, printre societățile afiliate

Published

on

„remarul 16 februarie”, cea mai veche fabrică din cluj. uzina

Remarul 16 Februarie își are rădăcinile în anul 1870, odată cu înființarea unui atelier feroviar dedicat întreținerii și reparației materialului rulant pe ruta Cluj-Oradea. De-a lungul anilor, acesta a evoluat de la un simplu atelier la o uzină complexă, devenind unul dintre cele mai importante centre de reparații și construcții pentru locomotive, vagoane și automotoare din România, scrie Cluj24.ro

Uzina de Vagoane Aiud se numără printre societățile afiliate „Remarul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading