EVENIMENT
FOTO: Elevi de la Liceul Teoretic Teiuș au participat la „Vânătoarea de comori” în Cetatea Alba Iulia
Elevi de la Liceul Teoretic Teiuș au participat la „Vânătoarea de comori” în Cetatea Alba Iulia. Acțiunea a fost inclusă într-un proiect derulat de liceu. A fost gândită ca o activitate de tip educație non-formală, cu rol în dezvoltarea abilităților de lucru în echipă, a spiritului de colaborare, a gândirii critice și a capacității de rezolvare de probleme.
În același timp, activitatea a contribuit la întărirea coeziunii de grup și la creșterea stimei de sine a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, realizate după noua metodă austriacă
O serie de imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, au fost publicate de un pasionat de infrastructură.
O serie de imagini filmate în ultimele zile de Raducu P Drum, un pasionat de infrastructură, prezintă modul în care arată în prezent tunelurile realizate de Porr Construct SRL, prin noua metoda austriacă.

Ambele galerii ale primului tunel (cel scurt) se construiesc exclusiv prin excavare –...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Guvernul adoptă săptămâna viitoare al treilea pachet fiscal-bugetar. Reforma și relansarea economică, miza noului pachet
Guvernul României se pregătește să adopte săptămâna viitoare al treilea pachet de măsuri fiscal-bugetare, un plan ambițios care combină reforma administrației publice cu măsuri de relansare economică, urmând ca acesta să fie promovat în Parlament prin angajarea răspunderii.
Potrivit premierului Ilie Bolojan, cele două proiecte vor fi aplicate simultan, deoarece reformele în administrație vor crea spațiul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
De ce trebuie să dezactivezi WI-FI-ul și Bluetooth-ul de pe mobil, când pleci de acasă. Aceste funcții par inofensive, dar nu sunt
De ce trebuie să dezactivezi WI-FI-ul și Bluetooth-ul de pe telefon, atunci când pleci de acasă: De cele mai multe ori, când plecăm de acasă, ne asigurăm că am încuiat ușa, că avem cheile și telefonul, dar uităm un detaliu aparent minor: Wi-Fi-ul și Bluetooth-ul rămase pornite.
Deși par inofensive, aceste funcții pot avea consecințe reale asupra securității, autonomiei bateriei și chiar a confidențialității noastre digitale.
Atunci când Wi-Fi-ul este activ, telefonul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
