ACTUALITATE
FOTO. Elevii nevăzători din Cluj s-au dat cu caiacul pe lacul din Parcul Mare

Asociaţia Caiac SMile din Satu Mare, a lansat un nou program, „Caiacul – terapie pentru nevăzători”, care este destinat elevilor Liceului Special pentru Deficienţi de Vedere din Cluj-Napoca.
„Pe toată durata programului, îi ghidăm, îi însoțim şi ne adaptăm nevoilor lor, oferindu-le cea mai bună experienţă în formarea lor ca viitori sportivi amatori sau de performanţă”, a declarat Gabi, unul dintre voluntarii care a participat la activităţi.
Astfel, 60 de elevi ai Liceului Special pentru Deficienţi de Vedere din Cluj-Napoca au fost iniţiaţi în tainele acestui sport de către antrenori şi voluntari ai asociaţiei Caiac SMile
Copiii, care au fost împărţiţi în trei grupe, au învăţat bazele acestui sport astăzi, pe apele lacului Chios din Parcul Central din Cluj-Napoca, de la ora 10.00.
Reprezentanţii asociaţiei îi au preluat tinerii de la internat şi i-au transportat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Urmărește știrile romania24.ro pe Google News

ACTUALITATE
S-a dublat consumul! Orădenii de pe dealurile oraşului reclamă că rămân în fiecare seară fără apă la robinete

Orădenii de pe dealurile oraşului reclamă că, de două săptămâni, rămân în fiecare seară fără apă la robinete. Reclamanţii spun că se vor plânge Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Bihor şi instanţei de judecată în cazul în care Compania de Apă Oradea nu va lua măsuri. În replică, reprezentanţii CAO pun avariile apărute la sistemul de alimentare cu apă pe seama dublării consumului, având în vedere că locuitorii zonei îşi stropesc seara grădinile uscate de seceta prelungită.
Citește mai mult pe eBihoreanul.ro

…
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Omrani a plecat de la CFR Cluj. Este al 13-lea jucător schimbat în această vară de echipa de fotbal clujeană

Billel Omrani este noul jucător care a plecat de la echipa de fotbal CFR Cluj. Echipa clujeană a schimbat în această vară nu mai puţin de 13 jucători. Până acum…
„Mulțumim pentru tot, Billel Omrani! 🙏🏼
CFR 1907 Cluj anunță despărțirea de Billel Omrani, atacant al cărui contract a ajuns la final!
🚂 Fotbalistul de 29 de ani a venit în Gruia în septembrie 2016, perioadă în care a marcat nu mai puțin de 47 de goluri în 208 meciuri pentru echipa noastră și a intrat în top 3 marcatori din istoria clubului.
⚽ Golurile sale de pe Celtic Park, reușita de trei puncte cu Lazio,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
ACTUALITATE
FOTO: La Ocna Mureș s-a aprobat joi constituirea societății comerciale care va gestiona activitatea Bazei de tratament

În orașul Ocna Mureș a avut loc joi, 30 iunie, ședința comună a Consiliului Județean Alba și Consiliului Local Ocna Mureș. Scopul ședinței a fost aprobarea de către cele două consilii a înființării societății comerciale care va gestiona activitatea Bazei de tratament și agrement Ocna Mureș, având în vedere că acest obiectiv de investiții este realizat în parteneriat de către Consiliul Județean Alba și Consiliul local Ocna Mureș.
Simbolic, locul de desfășurare a fost la „Baza de tratament și agrement Ocna Mureș” unde, în afara membrilor celor…
Citește mai mult pe Alba24.ro