Connect with us

EVENIMENT

FOTO. Explozie într-un bloc din Pitești. Apartamente și o mașină, distruse

Publicat

p

Mai multe apartamente au fost distruse, iar o mașină a fost deteriorată în urma unui explozii care a avut loc vineri dimineața într-un bloc din Pitești. Proprietara a fost rănită ușor și a fost dusă la spital.

p

Potrivit ISU Argeș, explozia a avut loc în jurul orei 03:50 și nu a fost urmată de incendiu.

Deflagrația s-a produs într-un apartament situat la parterul unui bloc de pe strada Vasile Alecsandri din municipiul Pitești.

pp

 

În urma exploziei, proprietara locuinței, o femeie în vârstă de 69 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale și a fost preluată și transportată la spital de către un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean.

Paramedicii SMURD au monitorizat încă o femeie care a suferit un atac de panică, dar aceasta nu a avut nevoie de transport la spital.

„Pagube însemnate au fost constatate până acum la patru apartamente situate la parterul blocului, pe casa scării până la etajul 1 și la un autoturism parcat în apropiere. Totodată, până acum au mai fost afectate ușor alte trei locuințe de la etajele superioare ale aceleiași scări a blocului. Pagubele înregistrate au fost în principal la elementele de tâmplărie (ferestre și uși) ale locuințelor. Autoturismul prezintă zgârieturi și o anvelopă spartă”, transmite ISU Argeș.

Pompierii urmează să stabilească din ce cauză a izbucnit incendiul.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. George Simion: După noile taxe, mulți antreprenori români ori vor închide, ori vor pleca spre țările baltice sau Bulgaria

Publicat

whatsapp image 2025 06 27 at 15.29.50.jpeg

Fără sprijinul „sistemului”, fără trusturi media și „fără experiență politică”, dar cu peste 5.300.000 de voturi. George Simion a venit la Contraste, podcastul realizat de jurnalistul Florin Danciu pentru Cluj24 și ClujLiveTV, pentru o discuție amplă și direct. Simion a explicat viziunea sa despre alegeri, despre economie și românii din diaspora, dar și care crede că este și rolul său în politica viitorului.

Redăm mai jos principalele declarații ale…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un director fără activitate de la stat, dar plătit lunar cu 12.000 lei, a fost demis

Publicat

un director fără activitate de la stat, dar plătit lunar

Șeful Autorității pentru Administrarea Sistemului Național Antigrindină, Adrian Savu, a fost revocat din funcție joi de către ministrul Agriculturii. Presa a dezvăluit că acesta era plătit cu peste 12.000 de lei net, în timp ce instituția cu 60 de angajați pe care o conducea avea activitate zero. Acesta spunea că nu stă degeaba ci analizează contracte de pază. 

Autoritatea pentru Administrarea Sistemului Național Antigrindină funcționează și în prezent, deși lansarea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vechimea pentru pensie, o nouă formulă de calcul. Procedura de transformare a zilelor lucrătoare în zile calendaristice, publicată

Publicat

vechimea pentru pensie, o nouă formulă de calcul. procedura de

Vechimea pentru pensie se va calcula după o altă formulă, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial din 26 iunie 2025, de Casa Națională de Pensii Publice.

Este vorba de ordinul nr. 342/2025 emis de CNPP care actualizează procedura tehnică pentru transformarea zilelor lucrătoare în zile calendaristice.

Noutatea ordinului emis de CNPP constă și în faptul că apare o perioadă de plafonare.

Cu alte cuvinte, dacă un angajat are mai mulți angajatori sa prestează…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ambasadorul României în Japonia a salutat vizita lui Mircea Abrudean: „Prezența sa a onorat parteneriatul strategic cu Japonia”

Publicat

mircea abrudean19.jpg

Ambasadorul României în Japonia, Ovidiu Alexandru Raetchi, a salutat vizita președintelui Senatului, Mircea Abrudean în Japonia, subliniind că participarea sa a reprezentat un semnal puternic al angajamentului României față de Parteneriatul Strategic cu Japonia.

„România a reușit să își onoreze statutul de Partener Strategic al Japoniei printr-o reprezentare la nivel înalt la Expoziția Mondială Osaka 2025, în cadrul zilei dedicate în exclusivitate țării noastre…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe