EVENIMENT
FOTO: Explozie urmată de incendiu la o casă din județul Argeș. Un bărbat a suferit arsuri grave

O explozie urmată de incendiu a izbucnit, în noaptea de sâmbătă spre duminică la o casă aflată în localitatea Dârmănești, județul Argeș. Un bărbat a suferit arsuri grave, iar o femeie a suferit atac de panică.
Potrivit ISU Argeș, o explozie urmată de incendiu s-a produs la o casă și anexe din localitatea Dârmănești, Piscani.
UPDATE: Explozie urmată de incendiu la o casă din Dârmănești, județul Argeș: Suprafața afectată
Suprafața totală afectată este de aproximativ 200 mp.
Cauza probabilă de izbucnire a incendiului este formarea de amestecuri explozive ( s-a acumulat gaz de la butelie, iar în momentul în care s-a aprins becul, s-a produs deflagrația).
Din primele informații a fost afectată o suprafață de aproximativ 150 de mp.
Este vorba despre o explozie urmată de incendiu, în urma căruia proprietarul, care a suferit arsuri pe aproximativ 70% din suprafața corporală. Acesta a fost preluat de către paramedicii SMURD și a fost transportat la spital.
O persoană de sex feminin, proprietara locuinței, a suferit un atac de panică și a fost transportată la spital.
La locul evenimentului s-a deplasat un alt echipaj SMURD de la Detașamentul Pitești.
Conform sursei citate, la fața locului au acționat pompierii de la Detașamentele Mioveni și Pitești cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat.
EVENIMENT
Rezultate finale TITULARIZARE 2025: au fost publicate notele la proba scrisă, după contestații. Situația din Alba și din țară

Rezultate finale Titularizare 2025: Ministerul Educației a anunțat că a publicat miercuri, 30 iulie, rezultatele finale la Titularizare 2025. Dintre cei 630 de candidați cu lucrări în Alba, 155 au depus contestații.
AICI, rezultate finale Titularizare 2025 – situația după contestații pe țară (harta județe).
AICI, rezultate finale Titularizare 2025 din județul Alba.
Titularizarea este concursul național de ocupare a posturilor didactice, de angajare în învățământ. Pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
O firmă controlată din Ungaria, prima din Cluj în top ca cifră de afaceri. Un producător de medicamente, locul 1 la profit

O companie controlată de un grup din Ungaria ocupă primul loc în Top 20 al firmelor străine înregistrate în județul Cluj după cifra de afaceri. Aceasta conduce clasamentul începând din anul 2008, arată o analiză a Termene.ro.
Cifrele de afaceri a firmelor din acest top variază de la 413 milioane lei până la aproape 9,6 miliarde lei la nivelul anului 2024.
Astfel, cea mai mare companie străină dintre cele…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: PERCHEZIȚII la o rețea de trafic cu medicamente scumpe. Cum erau cumpărate și revândute medicamentele decontate de stat

O rețea de trafic cu medicamente scumpe, decontate ilegal din fondurile publice și revândute în spațiul Uniunii Europene, este vizată miercuri dimineața de zeci de percheziții. Polițiștii au descins în București și alte 9 județe din țară, în cadrul unei anchete care vizează medici, farmaciști și intermediari.
Miercuri dimineața, polițiștii din cadrul I.G.P.R. – Direcţia de Investigare a Criminalităţii Economice efectuează 39 de percheziții domiciliare, în municipiul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Miercuri: Conservare și restaurare științifică – 50 de ani de activitate în România. Expoziție, la Muzeul Unirii din Alba Iulia

Cu prilejul celebrării a 50 de ani de activitate în domeniul conservării si restaurării in România, la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia, în zona pietonală, va avea loc miercuri, 30 iulie, de la ora 16:00, o deosebită expoziție stradală de panouri, care reflectă activitatea desfășurată în cadrul C.N.C.R.C.V., sub conducerea expertului restarator Alexandru Știrban.
Întreg centrul de conservare și restaurare, format din specialiști și experți ai domeniului (Alexandru…
Citește mai mult pe Alba24.ro