EVENIMENT
FOTO: Femeie găsită carbonizată în urma unui incendiu care i-a cuprins locuința, în Huși – Vaslui

Un incendiu a izbucnit, joi dimineață la o casă aflată în municipiul Huși, județul Vaslui. O femeie a fost găsită carbonizată.
Potrivit ISU Vaslui, joi dimineață, pompierii militari de la Secția Huși au fost solicitați să intervină pentru limitarea și lichidarea unui incendiu izbucnit într-o locuință din municipiul Huși, pe strada Nicolae Bălcescu, cartier Plopeni. La fața locului au fost deplasate două autospeciale de stingere cu apă și o ambulanță SMURD tip B2 (EPA).
Citește și: FOTO: Incendiu violent în Huși, județul Vaslui. O hală a fost cuprinsă de flăcări
La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta cu violență într-una dintre camerele locuinței și la nivelul acoperișului. După stingerea incendiului, în cameră a fost găsită carbonizată o femeie în vârstă de 78 ani. Victima era imobilizată în pat.
Au ars două uși, două ferestre, aproximativ 30 metri pătrați acoperiș din tablă pe astereală din lemn și bunurile din camera în care a fost găsită victima.
Conform sursei citate, au fost salvate alte trei încăperi ale casei.
Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost jarul căzut dintr-o sobă cu acumulare de căldură.
EVENIMENT
Cum reușesc fermierii din Alba să își vândă laptele, fără intermediari. Zeci de automate amplasate în județ, în ultimii ani

Cum reușesc fermierii din Alba să își vândă laptele, fără intermediari: Numărul automatelor de vânzare directă a laptelui crud a crescut în ultimii ani, au transmis luni, autoritățile sanitare. În Alba Iulia funcționează cele mai multe automate de lapte crud din județ, respectiv 22 din totalul de 90. Este un număr care a crescut de la an la an.
Automatele reprezintă o modalitate de vânzare directă de la fermier la consumator, fără intermediari.
În prezent, în…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Consiliul Județean Cluj anunță încheierea primelor contracte din acest an pentru întreținerea drumurilor județene. Lucrări pe patru sectoare de drum.
Consiliul a semnat trei contracte de execuție a lucrărilor incluse în Programul de lucrări de întreținere curentă și periodică a unor drumuri județene din județul Cluj, pentru anul 2025.
Lucrările se vor desfășura pe patru sectoare, cu o lungime totală de 51,747 kilometri, situate pe trei drumuri județene….
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
USR, obligat de BEJ Alba să înlăture un cort amplasat ilegal la Alba Iulia. Plângere formulată de PSD

Partidul USR a fost o obligat de Biroul Electoral Județean Alba să înlăture un cort cu poza candidatei la alegerile prezidențiale, Elena Lasconi, amplasat ilegal pe Bulevardul Transilvaniei din Alba Iulia. Decizia BEJ a fost luată luni, 7 aprilie, în urma unei plângeri formulată de PSD.
Potrivit Biroului Electoral Județean Alba, prin plângerea formulată de Partidul Social Democrat referitor la modul de desfășurare a campaniei electorale de către Elena Lasconi, candidat USR,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
LOCURI de MUNCĂ în ALBA: 533 de posturi în Alba Iulia, Aiud, Sebeș, Câmpeni și alte localități din județ. Oferta prin AJOFM

Locuri de muncă în Alba: Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Alba a transmis oferta de locuri de muncă disponibile în județul Alba, la data de 7 aprilie.
Sunt vacante 533 de posturi în județul Alba, în mai multe domenii.
AICI: ADAUGĂ ANUNȚ ANGAJARE
Locuri de muncă / angajări Alba Iulia
Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil
- ROBEST COM SRL – vânzator – 4 – 0251417620
- LUKFOOD TEAM S.R.L. –…
Citește mai mult pe Alba24.ro