EVENIMENT
FOTO: Fetiţă de 10 ani, în comă, în urma unui GRAV accident rutier produs pe DN 22C Constanța
Un accident rutier grav, în care au fost rănite trei persoane, dintre care o fetiţă de 10 ani a fost transportată la spital în comă, s-a produs vineri după-amiază, pe DN 22C, între localităţile Medgidia şi Cernavodă, două autoturisme intrând în coliziune, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.

Potrivit sursei citate, accidentul s-a produs pe fondul neadaptării vitezei la condiţiile de drum.

"Un bărbat de 24 de ani ce conducea un autoturism pe DN 22 C, dinspre Medgidia către Cernavodă, din cauza neadaptării vitezei la condiţiile de drum, cu carosabil umed, a pierdut controlul direcţiei într-o curbă deosebit de periculoasă la stânga şi a pătruns pe sensul opus de mers, unde a intrat în coliziune frontală cu un autoturism condus regulamentar din sens opus de un bărbat de 49 de ani", se arată în comunicatul IPJ.
În urma accidentului a rezultat vătămarea corporală gravă a unei minore de 10 ani, pasageră în prima maşină pe locul dreapta spate, rănirea şoferului din cel de al doilea autoturism şi vătămarea corporală uşoară a unei femei de 31 de ani, pasageră în primul autoturism pe locul stânga spate.
Conform poliţiştilor, niciunul dintre pasagerii primei maşini nu avea cuplată centura de siguranţă. AGERPRES
EVENIMENT
FOTO. Mașini îngropate în nămeții de pe marginea străzilor din Cluj-Napoca. O nouă provocare pentru șoferi
Zăpada care a dat, joi, de furcă Primăriei și firmelor de deszăpezire din Cluj-Napoca a mai creat o problemă suplimentară, pentru care clujenii așteaptă o soluție din partea municipalității. Străzile principale au fost curățate, dar șoferii cu mașinile parcate pe marginea acestora reclamă acum că nu pot ieși din cauza nămeților.
Un cititor Cluj24 de pe strada Primăverii din cartierul Mănăștur se...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea de weekend în Alba, 9-11 ianuarie: trei zile de ger, continuă ninsorile. Prognoza meteo pe zile în localități din județ
Vremea de weekend în Alba, 9-11 ianuarie: temperaturile scad drastic în următoarele zile. Va fi foarte frig, minimele vor ajunge până la -15 grade Celsius. Temperaturile maxime vor fi preponderent negative.
Sunt anunțate și ninsori, ce se extind din zona montană spre majoritatea localităților, sâmbătă și duminică.
La munte este posibil să fie și perioade cu lapoviță și ploaie înghețată.
Vremea de weekend în Alba: Vineri, 9 ianuarie
Alba Iulia: minime de -8 grade...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Peste 300 de electricieni lucrează în condiții extreme în Alba, pentru restabilirea curentului. Câte gospodării sunt fără energie
Peste 300 de electricieni lucrează la această oră în condiții extreme în județul Alba, pentru restabilirea curentului electric în zone din Munții Apuseni. La ora 16:00 nu aveau energie electrică un număr de 865 de gospodării, din trei comune.
Potrivit reprezentanților Prefecturii Alba, un număr de 310 efective din partea DEER se află în teren organizate în 32 de echipe.
La momentul de față sunt dislocate pe raza județului Alba, 24 de generatoare (7 prin IGSU și 17 DEER.)...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Retrospectivă 2025. Ștefan Boldijar (SEMNAL M), la „Clujăreală”: Cu Iuliu nu era nevoie de repetiție, ne ghiceam gândurile
Atențiune! Atențiune! Disară, tătă lumea să șie prezentă la Căminul Cultural, unde să va întâmpla mare bal mare! Am adus ceterași de la Cluj! Mă rog, unu, da’ bun! Într-un dialog cald și plin de nostalgie cu realizatorul podcastului „Clujăreala”, Marius Aciu, Ștefan Boldijar, unul dintre marii rockeri ai Clujului, povestește viața lui de dinainte și după Semnal M – o călătorie de la copilul din centrul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
