EVENIMENT
FOTO: Furtuna a făcut ravagii în Hunedoara. Mașini avariate și acoperişuri luate de vânt
Şapte blocuri au rămas fără acoperişuri şi cinci autoturisme au fost avariate, din cauza vântului puternic care a suflat în noaptea de marţi spre miercuri, în municipiul Hunedoara, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).

De asemenea, din cauza copacilor doborâţi de vânt, drumul care face legătura între localităţile Peştiş şi Almaş a fost blocat, pompierii militari reuşind să restabilească circulaţia miercuri dimineaţa.
Bucăţi de tablă au fost luate de vânt şi purtate până în zona spaţiilor verzi, blocurile rămânând fără o parte din acoperişuri.

În două zone ale municipiului Hunedoara, resturile de acoperişuri şi ramurile de copaci rupte de vânt s-au prăbuşit peste maşini, fiind avariate câte trei, respectiv, două autoturisme.
Pompierii militari din Hunedoara şi Deva au intervenit pe timpul nopţii şi acţionează miercuri pentru îndepărtarea efectelor vântului puternic, înlăturând crengile rupte şi bucăţile de tablă. La faţa locului au fost deplasate două autospeciale de capacitate medie şi una folosită la descarcerarea grea pentru a ajuta la degajarea resturile duse de vânt.

Judeţul Hunedoara se află sub avertizare Cod portocaliu de vânt puternic, cu viteză la rafală de 120-140 km/h în zona de munte, la peste 1.800 de metri altitudine, până la ora 12,00. AGERPRES
EVENIMENT
Ansamblul folcloric ”Valea Târnavelor” participă în marea finală a emisiunii The Ticket 2025. Au nevoie de susținerea județului
Copiii de la ansamblul folcloric „Valea Târnavelor” participă sâmbătă, 6 decembrie de la ora 20.00, în finala emisiunii The Ticket 2025, de pe Antena1.
Publicul de acasă decide câștigătorul emisiunii, dar și ppremiul de 100.000 de euro. Aceștia pot fi votați printr-un SMS.
Reprezentanții județului au scris istorie în seara de, 27 septembrie 2025 când s-au calificat direct în finala emisiunii. Atunci au impresionat juriul. Acum ține doar de spectatori, de publicul de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Record naţional la Institutul Inimii Cluj. 300 de proceduri TAVI prin care viaţa pacienţilor este prelungită cu ani buni
Institutul Inimii din Cluj-Napoca îşi consolidează statutul de cel mai important centru din ţară în ceea ce priveşte tratarea bolilor cardiovasculare. De exmplu, la institutul clujean a fost realizată vineri procedura TAVI cu numărul 300, bornă neatinsă de vreun spital din ţară, procedură foarte scumpă, dar prin care sunt salvate şi prelungite cu ani buni vieţile a sute de pacienţi.
300 de proceduri TAVI…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
6 Decembrie: Târgul de Crăciun din Aiud. Plimbări cu trenulețul alături de Moș Crăciun, ateliere și concerte. Program
Târgul de Crăciun din Aiud îi așteaptă pe toți localnicii orașului, sâmbătă, 6 decembrie, la o porție de distracție și voie bună.
De la patinoar în aer liber și până la plimbări gratuite cu trenulețul lui Moș Crăciun. De asemenea, vor avea loc activități în atelierul lui Moș Crăciun.
Însă cel mai important aspect este prezența lui Moș Crăciun, la târg.
Reprezentanții Primăriei Aiud au transmis mai jos programul evenimentelor de sâmbătă, 6…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Femeie agresată de soț, în plină zi, pe o stradă din Alba Iulia. Bărbatul a lovit-o și i-a distrus telefonul mobil
Un bărbat din Alba Iulia, în vârstă de 45 de ani este cercetat pentru infracțiuni, după ce și-a agresat soția, în plină stadă. Fapta s-a petrecut vineri, 5 decembrie, pe Bulevardul Revoluției 1989 din Alba Iulia, în jurul orei 15.00.
Cazul a fost detaliat de reprezentanții IPJ Alba, în buletinul de presă.
Potrivit IPJ Alba, la data de 5 decembrie 2025, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore,…
Citește mai mult pe Alba24.ro




