EVENIMENT
FOTO: Furtuna a făcut ravagii și în județul Olt. Zeci de copaci şi mai mulţi stâlpi de energie, doborâţi în Corabia
Zeci de copaci şi mai mulţi stâlpi de energie electrică au fost doborâţi, în noaptea de miercuri spre joi, în oraşul Corabia, de o furtună, potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţa (ISU) Olt.

Furtuna, care a durat aproximativ 10 minute, a doborât şi un acoperiş de bloc, un panou publicitar, iar trei autoturisme parcate au fost avariate uşor de copacii căzuţi.
Din cauza stâlpilor de susţinere a liniilor electrice aeriene, care au fost doborâţi, şi a avarierii unor puncte de transformare, a fost afectată alimentarea cu energie electrică a oraşului Corabia. Sunt afectaţi circa 25% din consumatorii casnici din Corabia, echipe de la distribuitorul de energie fiind prezente în teren pentru remedierea avariilor.

Pentru îndepărtarea efectelor negative ale furtunii, au intervenit echipaje de pompieri de la mai multe subunităţi ISU Olt, echipaje de la Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Corabia, echipe de la societatea de distribuţie a energiei electrice, precum şi poliţişti, jandarmi şi poliţişti de frontieră.

„Pompierii au acţionat pentru îndepărtarea a 22 de copaci, trei stâlpi de energie electrică, un panou publicitar şi un acoperiş. Trei autoturisme au fost avariate. Nu au fost înregistrate victime”, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Olt, Alin Băsăşteanu. AGERPRES
EVENIMENT
Marți: Teatrul de Păpuși „Prichindel” din Alba Iulia, pe scenă la Viena. Spectacolul susținut pentru copiii comunității de români
Teatrul de Păpuși „Prichindel” din Alba Iulia va susține un spectacol în Austria, la Viena, pentru copiii din comunitatea de români. Evenimentul va avea loc marți, 25 noiembrie.
Potrivit reprezentanților instituției, spectacolul de teatru de păpuși „Muzicanții din Bremen”, în regia lui Adam Boboc, se va desfășura pe scena ”Lilarum” a Teatrului de Păpuși ”Lilarum” din Viena.

„Este o mare bucurie această invitație, care ne oferă posibilitatea de a ne…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Luni, 24 noiembrie: Două localități din Alba vor rămâne temporar fără apă potabilă. Precizările Apa CTTA
Apa CTTA Sucursala Blaj anunță că luni, 24 noiembrie, se va întrerupe furnizarea apei potabile în două localități din Alba. Se vor monta debimetre.
Compania precizează că, în vederea montării unor debitmetre în cadrul contractului de lucrări AB3-CL9 – Sistem SCADA Regional, se va întrerupe furnizarea apei potabile în următoarele localități:
- Căpâlna de Jos: între orele 09:00 – 12:00
- Veseuș: între orele 11:00 – 14:00
Consumatorii sunt rugați să își asigure…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Lista medicamentelor compensate se extinde masiv. Noi tratamente pentru românii cu boli grave și cu afecțiuni rare
De la 1 decembrie, pacienții din România au acces la noi medicamente gratuite și compensate, odată cu extinderea listei de tratamente aprobate de CNAS și Ministerul Sănătății.
Măsura include zeci de molecule inovative, terapii pentru boli rare și extinderea indicațiilor pentru medicamente deja existente, ceea ce deschide accesul la tratamente moderne pentru numeroase patologii grave sau rare.
Zeci de noi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Screening extins pentru nou-născuți: Ministerul Sănătății va extinde, începând cu anul 2026, programul de screening neonatal, crescând numărul biomarkerilor testați la naștere de la 3 la 18.
Decizia vine ca parte a unei strategii de modernizare a diagnosticului timpuriu pentru afecțiuni genetice și metabolice, oferind șanse reale la tratament rapid și prevenirea dizabilităților, transmite Mediafax.
Ministrul Alexandru Rogobete a subliniat că extinderea era necesară de ani de…
Citește mai mult pe Alba24.ro


