EVENIMENT
FOTO: Gospodărie dintr-o localitate din Giurgiu, mistuită de flăcări. O familie a rămas pe drumuri
O casă din localitatea Podu Doamnei din județul Giurgiu a ars, în urma unui incendiu puternic. O familie cu cinci persoane au rămas fără un acoperiș deasupra capului. Focul a pornit de la o lumânare aprinsă, lăsată nesupravegheată.
Potrivit ISU Giurgiu, o lumânare lăsată nesupravegheată a lăsat fără acoperiș deasupra capului o familie din localitatea Podu Doamnei în care locuiau cinci persoane.

Pompierii din cadrul Gărzilor de Intervenție Roata de Jos și Mihailesti au ajuns la fața locului cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanta SMURD.
Echipajele au constatat faptul că incendiul se manifesta violent, cu flacără deschisă, atât la nivelul acoperișului cât și interiorul imobilului, în suprafață de aproximativ 70 de metri pătrați.

Până la sosirea pompoierilor, flăcările au afectat și o locuință invecinată, fiind afectată o mică parte din acoperiș.
Cele cinci persoane ce locuiau în imobil s-au autoevacuat până la sosirea echipajelor, neînregistrandu-se victime, ci doar pagube materiale.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
VIDEO: Drapelul național, arborat pe turnul Catedralei Încoronării din Alba Iulia. Pregătiri pentru 1 Decembrie 2025
Drapelul național a fost arborat, joi, 20 noiembrie, pe turnul-clopotniță al Catedralei Încoronării din Alba Iulia, în perspectiva Zilei Naționale – 1 Decembrie 2025.
Steagul de mari dimensiuni a fost amplasat de către echipa Salvamont Alba și va rămâne pe clădire până după data de 1 Decembrie.

Drapelul are 14 metri lungime pe 3 metri lățime.
Foto: Amplasarea drapelului la Alba Iulia
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Spirometrii gratuite la Spitalul TBC Cluj. Test de 5 minute, rezultat pe loc și consiliere, în luna Sănătății Plămânilor
Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie „Leon Daniello” din Cluj-Napoca anunță că va oferi celor interesți spirometrii gratuite.
Testele vor fi efectuate cu aparatură modernă, vor dura aproximativ 5 minute, iar rezultatul va fi oferit pe loc, împreună cu consiliere de specialitate.
Spirometrii gratuite la Cluj
Testele se vor putea face sâmbătă, 22 noiembrie, între orele 9:00 și 15:00, fiind…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
OPINIE Dan Lungu: Se aude zăngănitul săbiilor în PNL Alba. Și-a iertat Mircea Hava „călăii politici” sau pregătește o vendetă?
În tumultul evenimentelor din plan național, ar putea fi trecute cu vederea afirmațiile recente ale europarlamentarului Mircea Hava, fostul lider al PNL Alba și unul dintre cei mai puternici și longevivi politicieni de la nivelul județului.
Într-un interviu la Alba24, Mircea Hava a lansat oficial ofensiva de a recâștiga influența în PNL Alba și într-un mod voalat a tras săgeți către foștii săi „călăi politici”. Pentru cei care poate nu își mai aduc aminte, Hava a fost…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cum au reușit două femei din Alba să-și recupereze bani pierduți prin țepe prin telefon. Patru polițiste au rezolvat cazul
Două femei din Alba au reușit să-și recupereze sume de bani mari pierdute prin țepe prin telefon. Cazurile au fost rezolvate de patru polițiste de la Serviciul de Investigații Criminale din IPJ Alba, care au făcut posibilă recuperarea prejudiciilor.
Potrivit IPJ Alba, o femeie în vârstă de 68 de ani a fost abordată de presupuși reprezentanți ai Bursei de Valori București. Sub pretextul că trebuie să încaseze dividente din acțiuni, au determinat-o să-și instaleze o aplicație…
Citește mai mult pe Alba24.ro


