EVENIMENT
FOTO: Grătare încinse în cimitir, în Botoșani. Amenzi de 36.000 de lei aplicate de jandami
Sfârșitul de săptămână cu vreme frumoasă a fost un bun prilej pentru botoșăneni să încingă grătare. Unii au făcut însă acest lucru în cimitir și au fost amendați.
Unii botoșăneni au sărbătorit Paștele Blajinilor în cimitirul Eternitatea, mai multe grătare răspândind mirosul specific de mici și friptură printre oamenii veniți să dea de pomană celor nevoiași și să aprindă o lumânare la morminte, după obiceiul creștinesc.
Citește și Au vrut să încingă un grătar în balcon. Obiectul a căzut de la etajul 8 direct peste o mașină. Ce amendă au de plătit tinerii petrecăreți

Jandarmii au dat 24 de amenzi în valoare de 36.000 de lei, pe lângă alte 17 amenzi în valoare totală de aproximativ 8.000 de lei pentru tulburarea ordinii publice și nepurtarea măștii de protecție.

Aprinderea focului în alte zone decât cele special amenajate și nesupravegherea în permanență a acestuia constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 2000 la 5.000 de lei.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Bărbat din Caraș-Severin, vinovat de producerea accidentului mortal de lângă Păniceni. A fugit, dar a fost prins de polițiști
Un bărbat de 38 de ani din județul Caraș-Severin se face vinovat de producerea accidentului dintre Păniceni și Izvoru Crișului, în urma căruia o femeie a murit.
Șoferul vinovat a părăsit locul accidentului, dar a fost interceptat de polițiști la scurt timp.
Nu a adaptat viteza la condițiile de drum
Accidentul rutier de pe DN1 E60, între localitatea Păniceni și Izvoru Crișului, a avut loc în jurul orei...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Ați văzut-o? O tânără din județul Sibiu a plecat spre Blaj și nu s-a mai întors. Poliția și familia o caută
O tânără din județul Sibiu a plecat spre Blaj și nu s-a mai întors. Poliţiştii sibieni și familia o caută.
Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.
Potrivit IPJ Sibiu, miercuri, 14 ianuarie, în jurul orei 18:20, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au fost sesizați prin apel 112, de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Campionatul Balcanic de MTB XCM în 2026, găzduit în premieră în cadrul evenimentului Alba Carolina Bike Race
România va organiza în 2026, în premieră, una dintre cele mai importante competiții de ciclism montan din regiune: Campionatul Balcanic de MTB XCM (Cross-Country Marathon), în cadrul evenimentului Alba Carolina Bike Race, pe 15 august.
Evenimentul va reuni la start printre cei mai valoroși sportivi din țările balcanice, confirmând poziția României ca destinație relevantă pe harta competițiilor internaționale de ciclism.
Campionatul Balcanic de MTB XCM din 2026 va avea loc în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Emil Boc a recitat „Fiind băiet, păduri cutreieram” de Mihai Eminescu, de Ziua Culturii Naționale la Cluj-Napoca
Ziua Culturii Naționale a fost marcată joi, 15 ianuarie, la Cluj-Napoca, printr-o serie amplă de manifestări culturale, religioase și artistice, organizate de Primăria Cluj-Napoca și Uniunea Scriitorilor din România – Filiala Cluj, începând cu ora 11. Evenimentele au avut loc cu prilejul împlinirii a 176 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu.
În fața Teatrului Național Cluj-Napoca,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
