EVENIMENT
FOTO: Grav accident cu 7 victime, între care doi copilași, pe DN 2 în Lilieci – Ialomița

Un grav accident rutier s-a produs, vineri seară, pe DN 2 în localitatea Lilieci din județul Ialomița. În evenimentul rutier au fost implicate 7 persoane, între care doi minori – un bebeluș de 6 luni și un copil de 8 ani.
Potrivit IPJ Ialomița, accidentuol s-a produs în jurul orei 21:00, pe DN2 în localitatea Lilieci, în urma coliziunii dintre trei autoturisme.
În urma impactului au rezultat 7 victime, dintre care 5 persoane cu vârste cuprinse între 28 și 36 de ani, și 2 minori, unul de 6 luni și unul de 8 ani.
Toți răniții au fost transportați la unități medicale din municipiul București pentru îngrijiri medicale.
Cei 3 conducători auto au fost testați cu aparatul Drager, rezultatele indicând valori negative.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
EVENIMENT
ANALIZĂ. Sociologul clujean Mircea Comșa: Intenția de vot la alegerile prezidențiale, cine poate intra în turul 2

Sociologul clujean Mircea Comșa de la Universitatea ”Babeș-Bolyai” (UBB) a făcut o primă analiză pe tema dinamicii intențiilor de vot la alegerile prezidențiale, cu mai bine de două săptămâni în urmă și a veneit, marți, cu o nouă analiză.
”Am făcut unele modificări importante: (1) i-au în calcul și estimările din sondajele apărute între timp, (2) prezint rezultatele a trei variante de modelare și (3) exclud două estimări în care lista candidaților…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Fapte bune. 400 de clujeni nevoiași au primit pachete de Paște de la mitropolitul Andrei

În Sfânta și Marea zi de Marți din Săptămâna Patimilor, 15 aprilie 2025, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a întâlnit cu persoanele nevoiașe aflate în evidența Sectorului social-filantropic și misionar al Eparhiei, printre care se află și rromii de la Pata Rât, care au primit pachete, informează Radio Renașterea.
Astfel, în curtea Centrului Eparhial din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Cu ocazia sărbătorilor de Paște, marile supermarketuri își adaptează programul. Cei ce doresc să facă aprovizionarea sunt rugați s-o facă din timp.
Magazinele vor avea ore de lucru reduse sau vor fi închise în zilele de 20 și 21 aprilie.
Ce PROGRAM au supermarketurile de Paște
În Vinerea Mare, magazinele își scurtează programul de lucru față de restul săptămânii.
În Duminica Paștelui, cele mai multe supermarketuri vor fi închise. Anumite locații…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

În săptămâna Paștelui, temperaturile medii cresc în aproape toată țara. În săptămâna următoare, valorile termice vor fi mai ridicate decât cele normale, informează marți ANM.
Săptămâna 14.04.2025 – 21.04.2025
Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în vestice, nordice și centrale, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale.
Cum va fi VREMEA în următoarele 4 săptămâni. Temperaturi PESTE…
Citește mai mult pe Cluj24.ro