EVENIMENT
FOTO: Grav accident rutier pe DN 79, în Bihor. Două persoane au decedat și alte 4 au fost rănite

Două persoane au murit şi încă patru au fost rănite, în urma unui grav accident produs în noaptea de vineri spre sâmbătă, pe DN 79, între Oradea şi Arad, în zona localității Gepiu.
Potrivit Bihoreanul.ro, din primele informații în accident au fost implicate două autoturisme – un BMW și un Mercedes, precum și un TIR..
„În accident au fost implicate în total şase persoane. Două au murit la faţa locului, alte patru au ajuns la spital şi sunt în curs de investigaţii”, a declarat dr. Dacian Juca, purtătorul de cuvânt al Unităţii de Primire a Urgenţelor şi SMURD Bihor.
Doi dintre răniţii care au ajuns la spital proveneau din maşinile mici, iar doi erau ocupanţi ai TIR-ului. Aceştia din urmă sunt răniţi uşor, având doar contuzii minore.
EVENIMENT
VIDEO. Incident violent la Turda. Tânăr de 26 de ani, arestat preventiv după ce și-a bătut și sechestrat un cunoscut

Un tânăr de 26 de ani din Turda a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de lovire sau alte violențe și lipsire de libertate.
Tânărul, care era deja sub control judiciar a fost arestat pentru 30 de zile.
A bătut și sechestrat un cunoscut
Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 9 septembrie 2025, în jurul orei 01:00, tânărul se afla într-un subsol dezafectat al unui imobil din municipiu,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Daniel David, gata să-și depună mandatul: „Dacă moțiunea simplă trece, nu mai am de ce să rămân ministru”

Ministrul Educației, clujeanul Daniel David, spune că nu va mai rămâne în funcție în cazul în care moțiunea simplă depusă de AUR împotriva sa va fi aprobată luni în Parlament.
De altfel, cadrele didactice, care continuă protestele în școli în cer demisia din momentul în care a adoptat măsurile de austeritate.
Daniel David: „Pot să plec liniștit, sistemul a fost salvat”
„Dacă în urma moțiunii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Măsurile de austeritate luate de Guvern, deși extrem de criticate și contestate prin proteste, au împiedicat România să ajungă într-o criză majoră de finanțare a datoriei publice, arată analiza Romanian Economic Monitor (RoEM) UBB-FSEGA, proiect al Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor din cadrul UBB Cluj.
„O criză de finanțare ar fi dus la pierderea încrederii creditorilor externi și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Bombe și un proiectil explozibil descoperite la Florești și Săliște. Intervenție a pirotehniștilor ISU Cluj

Zi plină pentru echipajul pirotehnic al ISU Cluj, chemat astăzi la două intervenții de urgență după ce au fost descoperite elemente de muniție rămase neexplodate din cele două războaie mondiale.
Cei care le-au găsit au sunat imediat la 112, iar ISU Cluj atrage atenția că munițiile neexplodate sunt un mare pericol
Bombe și un proiectil găsite în păduri la Cluj
Prima misiune a avut loc în comuna…
Citește mai mult pe Cluj24.ro