EVENIMENT
FOTO: Grup de 36 copii și 5 adulți, BLOCAȚI la Cota 1400 din Sinaia, într-un hotel fără curent electric. Drumul, blocat de zeci de copaci căzuți pe carosabil
Un grup format din 35 de copii și cinci adulți au rămas blocați la Cota 1400 din Sinaia, la un hotel rămas fără energie electrică. Drumul Cotei 134 este blocat, din cauza mai multor copaci căzuți pe carosabil.

Pompierii din cadrul ISU Prahova acționează cu șenilata și cu o autospecială de intervenție pentru a ajunge la copii.
Copiii sunt de la o tabăra de schi și au vârste între 6 și 12 ani, aceștia fiind însoțiți de cinci adulți. Din fericire, nicio persoană din grup nu are probleme medicale.

Pentru a ajunge la hotel, pompierii împreună cu pădurarii, serviciul voluntar al localității și serviciul Salvamont acționează pentru degajarea a 30 de copaci căzuți pe carosabil.
Potrivit ISU Prahova, echipe de intervenție sunt și pe DJ 710 în zona Breaza – Adunați, unde sunt stâlpi de electricitate înclinați. Aici acționează echipaje de la Electrica.
EVENIMENT
Turismul în Alba, în cădere liberă. Scădere dramatică a numărului de turiști și a înnoptărilor față de anul trecut. Date oficiale
Turismul în Alba pare a fi în cădere liberă în luna septembrie, arată datele oficiale ale Direcției Regionale de Statistică Alba. Aceste date arată o cădere dramatică a numărului de turiști și a înnoptărilor, de la o lună la alta, dar și față de anul trecut.
În luna septembrie 2025 în unităţile turistice din judeţul Alba (cu minim 10 locuri pat) au fost cazaţi 23.909 turiști.
Această cifră reprezintă 1,9% din numărul turistilor înregistrați la nivel national…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei a anunţat miercuri deschiderea procedurii de transparenţă decizională a procesului de elaborare a proiectelui Hotărâre a Guvernului privind aprobarea stemei comunei Mica, judeţul Cluj. Proiectul de act normativ are ca obiect de reglementare aprobarea stemei comunei Mica, judeţul Cluj.
Stema comunei Mica
Stema comunei Mica se compune…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un bărbat din Alba care și-a bătut nevasta până a bagat-o în spital, a fost trimis în judecată pentru violență în familie. Este un caz clasic de violență domestică, unde bărbatul agresiv și beat își bate nevasta lipsită de apărare.
Fapta s-a petrecut în locuința familiei, în noaptea de 7 septembrie 2025. Atunci în jurul orei 04.00, bărbatul a prins-o de păr pe femeie, a tras-o în bucătăria casei, și a lovit-o cu putere cu pumnii în față.
Totul s-a petrecut pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ce ornamente de Crăciun sunt interzise pe mașini. Amenzi usturătoare pe care le riscă șoferii care nu respectă Codul Rutier
Ce ornamente de Crăciun sunt interzise pe mașini. Șoferii care aleg să își împodobească mașinile de sărbători trebuie să știe ce decorațiuni sunt permise și care sunt ornamentele care le pot aduce amenzi usturătoare sau îi pot lăsa fără certificatul de înmatriculare.
În preajma sărbătorilor, unii conducători auto aleg să-și împodobească mașinile. Printre cele mai des întâlnite decorațiuni festive se numără nasul roșu, coarnele de ren, panglicile sau luminițele…
Citește mai mult pe Alba24.ro



