Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Grup infracțional destructurat de DIICOT Harghita. 20 de persoane din Mureș și Harghita, implicate în contrabandă specializat în contrabandă cu țigări și alcool

Publicat

tigari 3

Două persoane sunt cercetate sub control judiciar şi alte două au fost arestate preventiv pentru săvârşirea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat şi contrabandă. Dosarul este instrumentat de DIICOT - Biroul Teritorial Harghita.

Potrivit unui comunicat, în data de 29 septembrie, procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Harghita au dispus reţinerea pe o perioadă de 24 de ore a patru inculpaţi pentru săvârşirea acestor infracţiuni.

20 de persoane din Mureș și Harghita, implicate. Ce s-a descoperit în urma perchezițiilor

În cauză s-a reţinut faptul că, în anul 2021, trei inculpaţi s-au constituit într-un grup infracţional organizat, la care au aderat alte 17 persoane din judeţele Harghita şi Mureş, cu scopul de a efectua activităţi de comercializare, depozitare şi transport de ţigarete şi alcool provenind din contrabandă.

În data de 29 septembrie, organele de cercetare penală au pus în aplicare 22 de mandate de percheziţie domiciliară în judeţele Mureş şi Harghita, fiind descoperite şi ridicate, în vederea continuării cercetărilor, peste 170.000 de ţigarete de diferite mărci, 65.000 de lei, 1.230 de euro şi 34 de litri de alcool.

Anterior în cauză s-a identificat şi ridicat în vederea cercetărilor cantitatea de 207.000 ţigarete provenind din contrabandă, comercializată de către membrii grupului infracţional organizat.

contrabamda cu tigari

Vineri, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Biroul Teritorial Harghita au dispus continuarea cercetărilor cu doi dintre inculpaţi sub măsura controlului judiciar, cu privire la ceilalţi doi fiind sesizat judecătorul de drepturi şi libertăţi cu propunerea de arestare preventivă, în aceeaşi zi Tribunalul Harghita dispunând arestarea preventivă pentru 30 de zile.

Activităţile judiciare au fost efectuate împreună cu poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Târgu Mureş şi Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Harghita.

Acţiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Poliţiei Române.

La activităţi au participat şi poliţişti din cadrul BCCO Alba Iulia, BCCO Cluj-Napoca, IPJ Harghita, IPJ Mureş şi jandarmii Grupării de Jandarmi Mobilă "Regele Ferdinand I Târgu Mureş" şi IJJ Mureş.

DIICOT precizează, în comunicatul citat, că pe parcursul întregului proces penal persoanele cercetate beneficiază de drepturile şi garanţiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum şi de prezumţia de nevinovăţie.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Emil Boc, despre faptul că a lipsit de la evenimentele de 1 Decembrie: „Uneori trebuie să faci alegeri imposibile”

Publicat

emil boc ales primar 2.jpg






Primarul Clujului, Emil Boc, care a lipsit de la evenimentele organizate la Cluj-Napoca de Ziua Națională a României, a declarat miercuri, în ședința de Consiliu Local, că a absentat cu „bună-credință”.

Edilul nu a precizat unde s-a aflat atunci când a fost întrebat de un consilier local, însă a subliniat că tot ceea ce a făcut a fost în interes public.

Proiectele nu se pot finanța dacă stai doar la...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Mega înșelăciunea ”Contesa”, la Alba Iulia. Broker imobiliar, păcălit de o ”descendentă a unei familii nobiliare din Ungaria”

Publicat

ce se va întâmpla cu dobânzile la creditele ipotecare, la

Mega înșelăciunea ”Contesa”, la Alba Iulia: Un broker imobiliar a fost păcălit cu o sumă uriașă de bani și cu o casă, de o femeie care a pretins că este ”descendentă a unei familii nobiliare din Ungaria, cu o avere considerabilă ce ar include castele, afaceri în domeniul petrolier și comerț cu cereale”.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba a anunțat miercuri că procurorul de caz a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale într-un dosar de înșelăciune care...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Legea privind plata pensiilor private, votată la Senat fără ”discriminările” reclamate de AUR

Publicat

o nouă emisiune fidelis de titluri de stat a fost

Proiectul Legii privind plata pensiilor private a fost votat, miercuri, cu majoritate de voturi, de plenul Senatului, prima cameră sesizată, pentru a-l armoniza conform deciziei obligatorii a Curții Constituționale a României.

Proiectul a fost adoptat fără prevederile atacate de AUR la Curtea Constituțională. Inițial, legea prevedea că bolnavii de cancer își pot retrage toți banii deodată de la Pilonul 2, dar AUR a atacat prevederea pe motiv de discriminare.

Curtea a decis, pe 25...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Undă verde pentru reabilitarea Podului Elisabeta. Dispar lacătele de pe „podul iubirii”

Publicat

pod elisabeta.jpeg






Podul Elisabeta, cea mai veche pasarelă pietonală peste râul Someșul Mic încă păstrată în Cluj-Napoca, va intra oficial în reabilitare, după ce Consiliul Local a aprobat în unanimitate proiectul privind documentația tehnică și indicatorii tehnico-economici ai investiției.

Hotărârea a fost adoptată în ședința de miercuri, fără voturi împotrivă sau abțineri.

Obiectivul de investiții poartă...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe