EVENIMENT
FOTO: Hunedoara: Tânără rănită după ce autoturismul pe care îl conducea s-a răsturnat şi a rămas pe plafon

O tânără de 24 de ani a fost rănită într-un accident de circulaţie care a avut loc, duminică, pe şoseaua care face legătura între oraşele Hunedoara şi Călan, după ce maşina condusă de victimă a lovit un cap de pod şi s-a răsturnat, rămânând blocată pe plafon.
Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Hunedoara, echipele de salvatori sosite la faţa locului au găsit victima încarcerată în maşină şi au reuşit să o scoată din autoturism, acesta fiind grav avariat.
Rănita a fost extrasă din maşină de echipajul de descarcerare şi preluată de echipajul Serviciului de Ambulanţă Judeţean Hunedoara. Victima era în stare conştientă, cooperantă şi prezenta traumatisme la un picior, torace şi cap, fiind transportată la Spitalul Municipal din Hunedoara pentru investigaţii suplimentare.
În cauză, poliţiştii au deschis un dosar penal. AGERPRES
EVENIMENT
Mai multe autobuze pe străzile orașului. CTP Cluj-Napoca suplimentează transportul cu ocazia noului an școlar

Compania de Transport Public Cluj-Napoca (CTP) anunță că, odată cu începerea noului an școlar, programul de circulație al mijloacelor de transport în comun va fi extins.
Începând cu 8 septembrie 2025, flota de autobuze, troleibuze și tramvaie va fi suplimentată cu aproximativ 25%, pentru a răspunde creșterii fluxului de pasageri.
Autobuze dedicate pentru elevii din clasele primare
În colaborare cu Primăria…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea în Alba, în săptămâna 8-14 septembrie: se mai răcorește, câteva ploi și furtuni. Prognoza meteo pe zile și localități

Vremea în Alba, în săptămâna 8-14 septembrie: se mai răcorește săptămâna viitoare în județul Alba. Temperaturile vor ajunge, de la 28-29 de grade, la 24-26 de grade, spre finalul săptămânii. În weekend, va fi ușor mai cald, cu maxime de până la 27 de grade.
Sunt anunțate mai multe ploi sau furtuni, în majoritatea localităților, aproape toată săptămâna.
La munte, maximele vor varia între 16-20 de grade (Oașa), respectiv 18-21 de grade (Arieșeni).
Vremea în Alba,…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Cod portocaliu de vreme severă în județul Alba. RO-ALERT emis pentru mai multe localități.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Alba anunță că până la ora 18:40 este în vigoare o avertizare COD PORTOCALIU nowcasting pentru mai multe localități din județ.
Potrivit meteorologilor, sunt așteptate averse torențiale care pot acumula între 25 și 40 l/mp, însoțite de descărcări electrice, rafale puternice de vânt cu viteze de 70–90 km/h, precum și grindină de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vremea se schimbă la Cluj. COD PORTOCALIU de vijelii în două localități din județ. Au fost emise mesaje RO-ALERT

Vremea devine instabilă în județul Cluj. Meteorologii au emis o avertizare nowcasting, Cod portocaliu de vijelii.
Codul portocaliu este valabil duminică, 7 septembrie, până la ora 16:15.
Localitățile vizate sunt Poieni și Săcuieu. De asemenea, locuitorii au primit mesaje RO-Alert.
„Până în acest moment nu există solicitări pentru echipajele noastre”, a transmis ISU Cluj.
Averse torențiale care…
Citește mai mult pe Cluj24.ro