Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Imagini ȘOCANTE cu o femeie de 84 de ani bătută crunt de fiica ei. Polițiștii au anunțat că agresoarea este cercetată penal

Publicat

O femeie, în vârstă de 84 de ani, din comuna Crețești, județul Vâlcea, a fost bătută crunt de fiica sa de 62 de ani. Imagini surprinse în timpul incidentului au fost postate pe Facebook și au strâns sute de comentarii pline de revoltă față de comportamentul violent al agresoarei. Oamenii au cerut intervenția poliției, pentru găsirea și pedepsirea ei.

În imaginile care ulterior au fost șterse de pe rețeaua de socializare apărea femeia în vârstă, complet dezbrăcată și așezată pe pământ, în curtea casei, lipsită de apărare în fața fiicei sale care o lovea cu palmele și cu picioarele în timp ce țipa la ea.

În acest caz, IPJ Vâlcea a transmis, sâmbătă, că agresiunea s-a produs în luna aprilie și au fost luate imediat măsuri față de femeia care și-a bătut mama, aceasta fiind îndepărtată din casă și cercetată penal.

”La data de 19 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Sutești au fost sesizați prin apelul unic de urgență, cu privire la un act de agresiune fizică exercitat de către o femeie, asupra mamei sale de 84 de ani, eveniment petrecut pe raza comunei Crețeni, sat Mrenești.

Polițiștii ajunși la fața locului au constata că cele sesizate se confirmă, împotriva femeii de 62 de ani, fiind emis un ordin de protecție provizoriu pe o perioadă de 5 zile, iar femeia de 84 de ani a fost condusă la o unitate spitalicească în vederea acordării de îngrijiri medicale, unde a rămas internată.

Judecătoria Drăgășani a emis un ordin de protecție provizoriu pe o perioadă de 3 luni de zile, dispunând evacuarea fiicei din locuința comună și obligația de a nu se apropia de mama ei la o distanță mai mică de 10 m.

În cauză a fost întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de violență în familie, cercetările fiind efectuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Drăgășani.

De asemenea, polițiștii au întreprins toate demersurile pentru informarea autorităților și instituțiilor competente conform Legii 217/2003 privind prevenirea și combaterea violenței domestice”, au precizat reprezentanții IPJ Vâlcea.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Drapelul național, arborat pe turnul Catedralei Încoronării din Alba Iulia. Pregătiri pentru 1 Decembrie 2025

Publicat

video: drapelul național, arborat pe turnul catedralei Încoronării din alba

Drapelul național a fost arborat, joi, 20 noiembrie, pe turnul-clopotniță al Catedralei Încoronării din Alba Iulia, în perspectiva Zilei Naționale – 1 Decembrie 2025.

Steagul de mari dimensiuni a fost amplasat de către echipa Salvamont Alba și va rămâne pe clădire până după data de 1 Decembrie.

YouTube videoYouTube video

Drapelul are 14 metri lungime pe 3 metri lățime.

Foto: Amplasarea drapelului la Alba Iulia

Programul de 1 Decembrie,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Spirometrii gratuite la Spitalul TBC Cluj. Test de 5 minute, rezultat pe loc și consiliere, în luna Sănătății Plămânilor

Publicat

spital tbc cluj.jpg






Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie „Leon Daniello” din Cluj-Napoca anunță că va oferi celor interesți spirometrii gratuite.

Testele vor fi efectuate cu aparatură modernă, vor dura aproximativ 5 minute, iar rezultatul va fi oferit pe loc, împreună cu consiliere de specialitate.

Spirometrii gratuite la Cluj

Testele se vor putea face sâmbătă, 22 noiembrie, între orele 9:00 și 15:00, fiind…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

OPINIE Dan Lungu: Se aude zăngănitul săbiilor în PNL Alba. Și-a iertat Mircea Hava „călăii politici” sau pregătește o vendetă?

Publicat

opinie dan lungu: se aude zăngănitul săbiilor în pnl alba.

În tumultul evenimentelor din plan național, ar putea fi trecute cu vederea afirmațiile recente ale europarlamentarului Mircea Hava, fostul lider al PNL Alba și unul dintre cei mai puternici și longevivi politicieni de la nivelul județului.

Într-un interviu la Alba24, Mircea Hava a lansat oficial ofensiva de a recâștiga influența în PNL Alba și într-un mod voalat a tras săgeți către foștii săi „călăi politici”. Pentru cei care poate nu își mai aduc aminte, Hava a fost…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cum au reușit două femei din Alba să-și recupereze bani pierduți prin țepe prin telefon. Patru polițiste au rezolvat cazul

Publicat

cum au reușit două femei din alba să și recupereze bani

Două femei din Alba au reușit să-și recupereze sume de bani mari pierdute prin țepe prin telefon. Cazurile au fost rezolvate de patru polițiste de la Serviciul de Investigații Criminale din IPJ Alba, care au făcut posibilă recuperarea prejudiciilor.

Potrivit IPJ Alba, o femeie în vârstă de 68 de ani a fost abordată de presupuși reprezentanți ai Bursei de Valori București. Sub pretextul că trebuie să încaseze dividente din acțiuni, au determinat-o să-și instaleze o aplicație…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe