EVENIMENT
FOTO: Impact FRONTAL pe contrasens pe DN 14 Sibiu. Trei persoane au fost rănite. Șoferul vinovat, un tânăr de 23 de ani
Trei persoane au fost rănite după ce două autoturisme s-au ciocnit frontal pe contrasens pe DN 14, pe raza localității Șura Mare din județul Sibiu.
Potrivit IPJ Sibiu, accidentul s-a produs pe DN 14, în localitatea Șura Mare, la intersecție cu drumul spre Hamba. Într-o curbă, șoferul unui autoturism condus spre Mediaș a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un alt autoturism condus regulamentar din sens opus.

Cei trei ocupanți ai autoturismului condus spre Mediaș, șoferul de 23 de ani, o femeie în vârstă de 47 de ani și un bărbat de aproximativ 50 de ani, au fost transportați la spital.
Potrivit ISU Sibiu, la locul accidentului au intervenit de urgență pompierii militari din cadrul ISU Sibiu, cu un echipaj de descarcerare, o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD.
La fața locului s-au acordat îngrijiri medicale pentru trei persoane implicate, doi bărbați și o femeie.
O ambulanță SAJ a transportat la UPU Sibiu cei doi bărbați de 53 și 22 de ani, primul cu traumatism cranio-celebral și traumatism cranio facial iar cel de-al doilea cu traumatism ușor.
La fața locului echpajul SAJ a acordat îngrijiri medicale și a transportat la spital femeia de circa 47 de ani.
EVENIMENT
Definitivat 2026: cum pot susține examenul persoanele care au fost în concediu de creștere a copilului
Definitivat 2026: persoanele care s-au aflat în concediu pentru creșterea copilului au dreptul de a susține examenul pentru definitivat sau gradul didactic I sau II, la prima sesiune organizată după reluarea activității. Senatul a adoptat luni, în calitate de for decizional, o propunere legislativă în acest sens.
Proiectul mai acordă dreptul acestor persoane de a-și prelungi durata programului de studii universitare de doctorat cu durata concediului de creștere a copilului.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Statele UE trebuie să recunoască căsătoriile între persoane de același sex încheiate în alte țări. Decizie la Curtea de Justiție
Căsătoriile între persoanele de același sex trebuie recunoscute în toate statele Uniunii Europene. Asta a decis marți, 25 noiembrie, Curtea de Justiție a Uniunii Europene, ce mai mare instanță la nivel european. Mai exact, dacă două persoane de același sex s-au căsătorit într-un stat UE, unde mariajele între persoanele de același sex sunt permise, statul lor de origine trebuie să recunoască căsătoria celor două persoane.
Mai pe scurt dacă doi români de același sex se…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Mulţi clujeni sunt deranjaţi în această perioadă de o prezenţă masivă a ciorilor, de zgomotul lor, de mizeria pe care o fac, de simpla lor prezenţă. Nu ştim să fi atacat oameni, ca-n thriller-ul “Păsările” al lui Alfred Hitchcock, însă prezenţa lor deranjează şi indispune, iar autorităţile par să fie neputincioase în faţa “invaziei”.
Ciorile din Cluj primesc “ajutoare” din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Se deschide sezonul de schi la Păltiniș Arena: Pârtie cu zăpadă conservată peste vară, concurs și apres-ski party. PROGRAM
Se deschide sezonul de schi la Păltiniș Arena. Complexul de schi și agrement Păltiniș Arena deschide sezonul de iarnă sâmbătă, 29 noiembrie 2025, într-un moment așteptat cu nerăbdare de pasionații sporturilor de iarnă.
Nu este un sezon obișnuit, deoarece pârtia D va fi deschisă încă din prima zi, datorită unei cantități de zăpadă conservată.
Zăpada conservată prin snow-farming. Inovație și sustenabilitate
Potrivit organizatorilor, într-o perioadă în care…
Citește mai mult pe Alba24.ro





1 Comentariu