EVENIMENT
FOTO: Impact între un tractor și un autoturism, în Ialomița. Unul dintre șoferi consumase alcool
Un accident rutier în urma căruia o persoană a fost rănită s-a produs, vineri seară, în județul Ialomița, după coliziunea dingre un autoturism și un tractor.
Potrivit IPJ Ialomița, accidentul s-a produs în jurul orei 18:00, pe drumul ce leagă localitățile Coșereni de Movilița, iar n evenimentul rutier au fost implicate un autoturism și un tractor care s-au ciocnit.
În urma impactului, mașina a ajuns pe câmp.

În urma impactului a rezultat o victimă, pasager în autoturism. Acesta a fost transportat la Spitalul din Urziceni pentru îngrijiri medicale.
Conform sursei citate, ambii conducători auto au fost testați cu aparatul Drager, în cazul șoferului utilajului agricol rezultatul a indicat o valoare de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar in cazul celuilalt conducător auto o valoare negativă.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului.
EVENIMENT
Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.
Prețul final al gazelor naturale...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un accident rutier s-a produs duminică seară pe raza localității Bădeni, comuna Moldovenești, județul Cluj, unde o mașină s-a răsturnat pe zăpadă. În urma evenimentului, două persoane, printre care un minor au fost transportate la spital.
Potrivit ISU Cluj, la fața locului au intervenit de urgență pompierii din cadrul Detașamentului Turda. Aceștia s-au deplasat cu o autospecială dotată cu modul de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cu ocazia Zilei Internaționale a cuvântului „Mulțumesc”, transmitem un gând de mulțumire cititorilor noștri
Duminică, 11 ianuarie, în întreaga lume este sărbătorită Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”, o inițiativă lansată în 1984, menită să reamintească importanța recunoștinței, respectului și empatiei în relațiile dintre oameni. Este o zi simplă, dar profundă, în care un singur cuvânt poate face diferența.
Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc” este marcată anual pe 11...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România, printre țările cele mai sigure pentru turiști. Clasamentul întocmit de Departamentul American de Stat
România, printre țările cele mai sigure pentru turiști: Departamentul de Stat al SUA a actualizat avertismentele de călătorie, plasând România și vecinii din Europa de Est în categoria celor mai sigure destinații din lume.
Cu un nivel de risc minim, Bucureștiul și Clujul devin alternative strategice la marile capitale vestice, aflate sub alertă de terorism, scrie Economedia.
Vezi și TOP 10 - cele mai frumoase locuri din România, potrivit Tripadvisor: În clasament este inclusă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
