EVENIMENT
FOTO: Impact puternic între un autoturism și o ambulanță care transporta un pacient, în Gorj. Patru persoane au fost rănite
Patru persoane au fost rănite, în urma unui accident rutier produs, miercuri seara, pe raza comunei Bălești, satul Cornești din județul Gorj.
Potrivit ISU Gorj, în accident au fost implicate un autoturism și o ambulanță care aparține SAJ Mehedinți, care transporta un pacient confirmat pozitiv cu virusul COVID 19.

În urma impactului, ambulanța a părăsit partea carosabilă și a căzut de pe un pod.
La fața locului s-au deplasat două autospeciale pentru descarcerare din cadrul Detașamentului de Pompieri Târgu Jiu, precum și patru ambulanțe SAJ.

În urma impactului au rezultat patru victime, conștiente și neîncarcerate, fiind vorba despre trei membri ai echipajului ce încadrau ambulanța și pacientul.
Echipajele de intervenție sosite la fața locului le-au acordat primul ajutor calificat victimelor, ulterior acestea fiind transportate la UPU Târgu Jiu.
EVENIMENT
VIDEO. Ovidiu Vreme, babysitter din Cluj, pornește o acțiune caritabilă inspirată de o familie aflată în sărăcie extremă
Ovidiu Vreme, babysitter cunoscut în Cluj pentru dragostea față de copii și implicarea sa constantă în comunitate, a pornit recent o nouă inițiativă umanitară după ce o scenă dintr-un sat din județ l-a mișcat profund.
În timp ce traversa cu mașina mai multe localități rurale, o imagine i-a rămas adânc întipărită în minte: o casă sărăcăcioasă și, în fața ei, o sârmă pe care atârnau zeci de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un concert de colinde are loc marți, 9 decembrie, la Casa de Cultură a Studenților din Alba Iulia.
Concertul este organizat de ASCOR Alba Iulia și este la cea de-a treia ediție. Evenimentul este intitulat „Îmbucură-te, om bun!”.
Pe scenă urcă membrii ASCOR Alba Iulia, alături de Grupul vocal „Serenitas” al Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” din Alba Iulia, coordonat de pr. prof. drd. Marius Cioara.
Atmosfera de sărbătoare este îmbogățită de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Harta salariilor din România în 2025: Județul Alba urcă în topul județelor cu angajați mai bine plătiți. Cum se compară cu vecinii
Salariile din România s-au schimbat mult în 2025, iar diferențele dintre județe sunt tot mai mari. Unele zone au crescut, altele au scăzut, iar câteva județe au luat un avans puternic.
Potrivit ZF.ro, pe această hartă a salariilor, județul Alba se află abia pe locul 15, cu un salariu mediu net de 4.698 de lei pe lună. Nu este rău, pentru că Alba stă mai bine decât jumătate dintre județele țării, dar nici nu se apropie de zonele cu salarii mari.

Alba stă bine, dar nu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Casă decorată de Crăciun cu aproape 40.000 de becuri, în localitatea Sântimbru din Alba
În localitatea Sântimbru din județul Alba, un adevărat festival de Crăciun are loc an de an. Este vorba despre casa familiei Renilda care de câțiva ani da o lecție de Crăciun multor primării din Alba, dar și din afara județului în ceea ce înseamnă decorațiuni și luminițe de iarnă.
Pentru perioada sărbătorilor casa din Sântimbru devine un tărâm al instalațiilor electrice, al jocurilor de lumină și culoare.
Cel care se ocupă de amenajarea casei este Bogdan Renilda,…
Citește mai mult pe Alba24.ro




