Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Impact violent între două autoturisme pe Drumul de Centură Galați. Cinci persoane încarcerate

Publicat

Un accident rutier grav a avut loc duminică dimineața pe Drumul de Centură, in zona "Depozitelor" din județul Galați. Cinci persoane au rămas încarcerate după impactul dintre două autoturisme.

Echipaje specializate de prim-ajutor si descarcerare din cadrul Detașamentului de pompieri Galați, au fost solicitate in zona "Depozitelor" pentru a interveni în urma unui accident dintre două autoturisme: un taxi marca Skoda cu trei victime încarcerate, si un Mini Cooper cu două victime, toate încarcerate.

Pompierii au acordat primul-ajutor si au reușit descarcerarea tuturor persoanelor implicate în accident, astfel: cele două victime din Mini Cooper care a lovit Skoda, si anume soferul de 35 de ani cu politraumatisme si femeia de 25 de a ani cu șoc hemoragic, fractura de femur si traumatism cranio-cerebral au fost preluate de ambulantele SAJ si transportate la Spitalul Clinic Judetean de urgenta Galați.

 

Cei doi conducători auto au fost testați alcoolscop, în cazul bărbatului, de 24 de ani, rezultând o valoare de 0,56 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Cele trei victime din autoturismul Skoda răsturnat, soferul si un cuplu cu vârstele de 55 si 60 de ani, au suferit multiple traumatisme si au fost preluate de ambulantele SMURD si SAJ și transportate la aceeași unitate spitalicească pentru a primi îngrijiri medicale specializate.

Ambele autoturisme au fost avariate innpropirtie de 90%.

În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, polițiștii urmând să stabilească împrejurările concrete în care s-a produs accidentul.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Sâmbătă: Hora Unirii interpretată de fanfară, de Ziua Unirii Principatelor Române, la Alba Iulia. Programul activităților

Publicat

sâmbătă: hora unirii interpretată de fanfară, de ziua unirii principatelor

Ziua Unirii Principatelor Române - Mica Unire este sărbătorită sâmbătă, 24 ianuarie, printr-o serie de activități organizate pe Esplanada Sălii Unirii și Statuia Ecvestră Mihai Viteazul din Alba Iulia.

Activitățile vor începe sâmbătă, 24 ianuarie, de la ora 10:00, cu prezentarea onorului, salutul drapelului de luptă și intonarea Imnului Național al României.

Vezi și Activități la Aiud, de Mica Unire

Ziua Unirii Principatelor Române. Programul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Proiect de lege: Etichete digitale prin coduri QR pentru produsele cosmetice

Publicat

proiect de lege: etichete digitale prin coduri qr pentru produsele

Un proiect de lege înregistrat recent la Senat prevede modernizarea etichetelor pentru produsele cosmetice. Se propune introducerea codurilor QR, astfel încât informațiile despre produs să poată fi citite mai ușor.

Potrivit expunerii de motive, se urmăreşte modernizarea cadrului juridic aplicabil informării consumatorilor în domeniul produselor cosmetic.

Se introduce în lege posibilitatea legală ca anumite informaţii obligatorii să fie puse la dispoziția consumatorului şi prin...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea până în 23 februarie. Temperaturi în creștere, câteva zile cu ploi sau ninsori. Prognoza meteo pe patru săptămâni

Publicat

aer polar peste românia. cum va fi vremea de crăciun.

Vremea până în 23 februarie. Temperaturil cresc foarte mult în următoarea perioadă, comparativ cu gerul de până acum. Maximele ajung la 7 grade în centru și 12 grade în vest, săptămâna viitoare.

Meteorologii anunță precipitații abundente, atât sub formă de ploaie, cât si câteva ninsori.

Luna februarie începe cu maxime de 7-10 grade. Se răcește ușor în perioada 8-12 februarie.

Vor mai fi zile cu ploi sau precipitații mixte și în ultima lună de iarnă.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cod galben de ceață și polei la Cluj. Până când este în vigoare

Publicat

ceata e1668006009365.jpg






Administrația Națională de Meteorologie a emis vineri dimineață, 23 ianuarie 2026, un Cod galben de ceață pentru mai multe localități din județul Cluj.

Avertizarea este valabilă între orele 09:00 și 12:00, perioadă în care șoferii și pietonii sunt sfătuiți să circule cu maximă prudență.

Potrivit meteorologilor, ceața va determina vizibilitate redusă local sub 200 de metri și izolat chiar sub 50 de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe