EVENIMENT
FOTO: Impact violent între un autoturism și un TIR pe E70 în Teleorman. Șoferul mașinii, grav rănit
Un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane a avut loc, marți dimineață pe E 70, în Teleorman.
Potrivit ISU Teleorman, evenimentul rutier s-a produs pe E 70, pe raza localității Măldăeni.
UPDATE ora 10.00: Accident pe E70, în Teleorman. Precizările polițiștilor
„La data de 7 februarie 2023, ora 08.29 , polițiștii au fost sesizați prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, cu privire la faptul că, pe E 70 a avut loc un eveniment rutier.
Deplasați la fața locului, polițiștii rutieri au constatat faptul că, în timp ce un bărbat în vârstă de 47 de ani, din municipiul Roșiori de Vede, județul Teleorman, conducea un autoturism din direcția de deplasare Roșiori de Vede către Caracal, în împrejurări care vor fi stabilite cu ocazia cercetărilor, ar fi intrat în coliziune cu un ansamblu de vehicule condus de un bărbat în vârstă de 52 de ani, din comuna Mușetești, județul Gorj, care se deplasa din sens opus.
În urma evenimentului, a rezultat vătămarea corporală a conducătorului auto în vârstă de 47 de ani, fiind transportat la o unitate medicală pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Conducătorul auto în vârstă de 52 de ani a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Conducătorul auto în vârstă de 47 de ani nu a putut fi testat.
În cauză, polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier”, a precizat reprezentantul IPJ Teleorman.
Impactul s-a produs între un autoturism și un TIR, o victimă, s-a intervenit cu o mașină de stingere cu modul de descarcerare, un SMURD și un SAJ.
În urma acestui accident a rezultat o victimă încarcerată, cu multiple traumatisme, însă conștientă și cooperantă.

Este vorba de conducătorul autoturismului, un bărbat în vârstă de aproximativ 47 de ani. Acesta a fost scos de pompieri cu ajutorul accesoriilor de descarcerare și predat echipajelor medicale.

După ce a primit primul ajutor, victima a fost transportată la spital pentru a primi îngrijiri de specialitate.

Pompierii au continuat misiunea pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor, iar autoritățile competente au preluat cazul pentru cercetări.
Un incendiu a izbucnit duminică seara la o cabană din zona Reci, comuna Săsciori, au anunțat reprezentanții ISU Alba.
”Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu la Reci, comuna Săsciori.
Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la o cabană” au precizat reprezentanții instituției.
La fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
Foto: ISU Alba
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Horoscop pentru săptămâna 29 decembrie - 4 ianuarie. Ce transmit astrele, la trecerea dintre ani
Horoscop pentru săptămâna 29 decembrie - 4 ianuarie: Săptămâna care leagă doi ani este întotdeauna specială, încărcată de simbolism și de puterea tranziției.
Între 29 decembrie 2025 și 4 ianuarie 2026, ne aflăm în acea perioadă magică când lăsăm în urmă vechiul și îmbrățișăm noul, când facem promisiuni și ne stabilim intenții, când visăm la posibilități neexplorate.
Din punct de vedere astral, această săptămână este profund marcată de energia...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
U-BT încheie 2025 în BTarena. Clujenii caută revanșa cu Slask Wroclaw în duelul din EuroCup
Vortexul Polar s-a „fracturat” și va aduce un început de an rece în emisfera nordică, din SUA, Canada și până în Europa.
Analizele meteorologice recente arată că Vortexul Polar din emisfera nordică a suferit un proces de fragmentare după un eveniment de încălzire stratosferică.
Rezultatul constă într-o creștere neașteptată a temperaturilor în stratosferă care a perturbat circulația normală a acestui sistem atmosferic, potrivit Severe Weather Europe.
Vortexul Polar...
Citește mai mult pe Alba24.ro
