EVENIMENT
FOTO: Impact violent între un Range Rover și un BMW în Jucu. Unul dintre șoferi a rămas încarcerat

Un accident rutier a avut loc, marți după-amiază în localitatea Jucu de Mijloc din județul Cluj. Un bărbat a rămas încarcerat după impactul dintre două mașini.
Potrivit ISU Cluj, două autospeciale și un echipaj SMURD au intervenit pentru gestionarea situației de urgență survenită în urma unui accident rutier produs pe raza localității Jucu de Mijloc.
Pompierii au fost solicitați să intervină în jurul orei 12.40, iar la fața locului au găsit două autoturisme avariate, iar într-unul dintre acestea se afla un bărbat, de circa 60 de ani, care necesita asistență medicală de urgență. Acesta a primit primul ajutor calificat și a fost extras folosind echipamentele speciale, astfel încât să nu-i fie agravate leziunile suferite. Echipajul SMURD l-a preluat în vederea transportului la spital pentru investigații și îngrijiri de specialitate. La prima evaluare acesta era în stare de conștiență și era cooperant.
Două echipaje SAJ, care se deplasau către alte cazuri, au oprit pentru acordarea primului ajutor, până la sosirea forțelor alocate să intervină la accidentul respectiv.
Pompierii au asigurat măsuri de prevenire a incendiilor, având în vedere că existau scurgeri de combustibili pe carosabil, siguranța salvatorilor și a persoanelor implicate în accident.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Emil Boc, după ce un copil a fost lovit de o mașină pe trotuar: Vom amplasa garduri metalice în preajma școlilor

Primarul Clujului, Emil Boc, vrea să ia urgent mai multe măsuri după accidentul care a avut loc miercuri, pe strada Avram Iancu din Cluj-Napoca, în urma căruia un copil a fost foarte grav rănit după ce o mașină a intrat pe trotuar și l-a lovit.
Emil Boc spune că a fost profund marcat de incident și consideră necesare măsuri suplimentare de siguranță, inclusiv amplasarea de radare fixe în oraș.
Emil Boc:…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Auchan sărbătorește 19 ani prin Aniversariada cu peste 1.300 de oferte, beneficii speciale MyCLUB și Marea Tombolă

Auchan România sărbătorește luna aceasta 19 ani de prețuri mici zi de zi, de parteneriate durabile cu producători locali, de inovație și responsabilitate cu o sărbătoare de oferte, alături de clienți și angajați. Între 1–21 octombrie, în toate magazinele Auchan, clienții vor putea beneficia de peste 1.300 de oferte, promoții și avantaje extra prin cardul de fidelitate.
Peste 1.300 de oferte…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Performanță extraordinară pentru 3 elevi clujeni de a X-a. Au câștigat, în fața studenților, hackathon-ul Cluj IT Cluster

Ian Ștefan-Cazacu, Mihai Crainic și Robin Oara, trei elevi clujeni de clasa a X-a, au reușit o performanță remarcabilă. Ei au câștigat marele premiu la hackathon-ul de cybersecurity HackTheFuture 2025, organizat de Cluj IT Cluster, în parteneriat cu Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, în cadrul conferinței internaționale DIH4Society 2025.
Un rezultat deosebit, mai ales că au concurat cu echipe formate din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Iulius Mall celebrează 25 de ani de activitate cu un spectacol aniversar Multisenzorial, în Iulius Parc

Iulius Mall sărbătorește 25 de ani de activitate printr-un concert aniversar unic, duminică, 5 octombrie, de la ora 20.00, în Iulius Parc Cluj. Evenimentul promite o experiență multisenzorială, cu mii de lumânări, decor spectaculos și muzică live inspirată din repertoriul Coldplay și Imagine Dragons. Intrarea este liberă.
În 2025, Iulius a aniversat 25 de ani de activitate în real estate. În această…
Citește mai mult pe Cluj24.ro