EVENIMENT
FOTO: Incendii în lanţ, în Vâlcea. Două gospodării distruse, din cauza unei afumătoare pentru carne
																								
												
												
											O femeie de 53 de ani din comuna Bărbăteşti s-a ales cu arsuri de gradul 1şi 2 pe mâini şi pe spate în urma unui incendiu izbucnit într-o gospodărie aflată în vecinătate cel mai probabil de la o afumătoare pentru carne, au anunţat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea.

Potrivit sursei citate, femeia a primit îngrijiri medicale de la paramedicii trimişi la faţa locului şi a refuzat să fie transportată la spital.

Pompierii vâlceni au precizat că incendiul a izbucnit într-o anexă gospodărească, extinzându-se apoi la o altă construcţie din vecinătate, suprafaţa totală afectată de flăcări fiind de aproximativ 200 de metri.
„Incendiul s-a manifestat la două gospodării situate în apropiere una faţă de cealaltă, distanţa dintre anexa de la care a pornit incendiul şi cea de-a doua anexă cuprinsă de flăcări fiind de circa un metru. Suprafaţa totală a anexelor afectate este de aproximativ 200 de metri. În prelungirea celor două anexe se aflau trei case de locuit care au fost salvate prin intervenţia pompierilor militari în colaborare cu membrii serviciului de voluntari din localitate. Cauza incendiului pare a fi aprinderea grăsimii rezultate de la carnea de porc pusă la afumat”, au transmis reprezentanţii ISU Vâlcea.
Pentru singerea incendiului, pompierii militari au intervenit cu patru autospeciale de stingere şi un echipaj SMURD. AGERPRES
														Judecătoarea Ruxandra Piteiu a demisionat din postul său de la Tribunalul Cluj, după zece ani de activitate, şi a postat un mesaj în care îşi motivează, oarecum, gestul.
Titlu apăsător
“O haină purtată timp de o decadă, care aduce cu sine și un titlu, cândva nobil, acum doar apăsător. Un titlu care modelează percepția despre sine și oferă, adesea, o iluzorie împlinire celui care…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cea mai mare pensie din România este de 100.000 de lei. TOP pensii speciale și pensii publice. Sumele astronomice primite lunar
														Cea mai mare pensie publică din România este de 100.000 de lei. Asta înseamnă că în mână, persoana în cauză primește peste 88.500 de lei, lunar. Surprinzător nu este a unui magistrat.
Cea mai mare pensie specială din țară este de aproape 70.000 de lei lunar. Asta înseamnă că în mână, un ”pensioar special” al României primește peste 56.700 de lei lunar.
Reporterii alba24.ro au solicitat Casei Naționale de Pensii Publice să comunice, în baza Legii 544, cele mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro
														Un incendiu a izbucnit luni, 3 noiembrie, în jurul orei 9.30, pe raza localității Vama Seacă, din comuna Hopârta. Din câte se pare anexa unei ferme de animale a fost cuprinsă de foc.
Potrivit reprezentanților ISU Alba, la fața locului intervin pompierii din Aiud cu trei autospeciale. La fața locului intervin și pompierii voluntari din Ocna Mureș.
Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de actualizare.
EVENIMENT
Wizz Air testează în România un nou serviciu: „Wizz Class”, un fel de ”business class” la un preț mai mic
														Compania aeriană Wizz Air va introduce, din decembrie 2025, un program-pilot pentru un nou tip de bilet numit „Wizz Class”, ce oferă câteva beneficii suplimentare pentru pasageri. Compania încearcă astfel să atragă pasagerii care vor mai mult spațiu, fără costuri de business class.
Potrivit publicației The Independent, testul va fi derulat pe rute selectate din Londra, Roma, Varșovia, Budapesta și București.
Ce aduce nou „Wizz Class”
Noul tip de bilet oferă câteva…
Citește mai mult pe Alba24.ro

																	
																															
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	