EVENIMENT
FOTO: Incendiu cu degajări mari de fum în Giurgiu. Ard anvelope și furaje

Un incendiu cu degajări mari de fum a izbucnit vineri după-amiază în localitatea Adunații Copăceni din județul Giurgiu.
Potrivit ISU Giurgiu, incendiul de vegetație uscată, anvelope și furaje (nutrețuri) s-a produs pe un teren din localitatea Adunații Copăceni.
UPDATE 1: În incendiu au ars aproximativ 500 de anvelope uzate și circa 40 de tone de siloz de porumb.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost autoaprinderea substanțelor folosite în amestecul nutreţurilor din siloz. Au fost salvate în jur de 3000 tone de siloz de porumb.
Incendiul se manifestă cu degajări mari de fum.
Au fost sesizați și reprezentanții Gărzii de Mediu – Comisariatul Județean Giurgiu.
Conform sursei citate, la fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Punctului de Lucru Călugăreni și Gărzii de Intervenție Mihăilești, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, sprijiniți de un buldoexcavator.
EVENIMENT
Ministerul Sănătății anunță modificarea legislației pentru protocoalele privind raportarea și controlul infecțiilor nosocomiale

Ministerul Sănătății anunță schimbarea legislației pentru a simplifica, clarifica și face aplicabile protocoalele privind raportarea și controlul infecțiilor nosocomiale.
”Infecțiile asociate asistenței medicale (cunoscut ca infecții nosocomiale) nu trebuie ascunse, ci raportate, înregistrate și controlate.
Doar așa putem proteja pacienții și limita răspândirea lor între oameni aflați deja într-o situație vulnerabilă.
În România, timp de ani de zile, aceste…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cod galben de furtuni în Alba și jumătate de țară, între 17 și 18 august: vânt, ploaie, descărcări electrice și grindină

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă de duminică, 17 august, ora 21:00, până luni, 18 august, ora 10:00.
Potrivit meteorologilor, fenomenele vizate vor afecta Maramureșul, Transilvania, nordul și centrul Moldovei, precum și cea mai mare parte a zonei montane.
În aceste regiuni sunt așteptate averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu viteze de 50–55 km/h și, pe alocuri,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cum a căzut un bărbat ”în plasa” unei false polițiste pe Facebook. O femeie din Alba l-a lăsat fără banii din cont. Ce a făcut

O femeie din Câmpeni care s-a dat drept agent de poliție pe Facebook a fost trimisă în judecată pentru înșelaciune. Deși faptele pentru care aceasta va fi judecată sunt foarte vechi, din 2020, dosarul a trecut de cameră preliminară în data de 13 august 2025.
Victimă în dosar a fost un bărbat care a căzut în plasa femeii.
Potrivit motivării instanței, femeia, Raluca F., și-a făcut un profil fals de Facebook și susținea că este agent de poliție la IPJ Timișoara.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
“Mult zgomot pentru nimic”. “Pentru România va fi prost”. Ce spun doi universitari despre întâlnirea Trump-Putin

Întâlnirea dintre președinții Statelor Unite ale Americii și Rusiei, Donald Trump și Vladimir Putin, se anunța a fi una istorică.
Cu toate acestea, marea întrevedere din Alaska nu s-a finalizat cu vreo decizie importantă în privința războiului din Ucraina.
Valentin Naumescu: “Mult zgomot pentru nimic”
Valentin Naumescu, profesor la Universitatea Babeș-Bolyai Cluj și președintele Asociației Inițiativa…
Citește mai mult pe Cluj24.ro