Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Incendiu într-un bloc din Tecuci – Galați. Două persoane au fost evacuate de pompieri

Publicat

incendiu tecuci galati1

Un incendiu a izbucnit duminică după-amiază într-un bloc din municipiul Tecuci, pompierii care au intervenit la faţa locului evacuând o femeie de 60 de ani, imobilizată într-un scaun cu rotile, şi o minoră de 12 ani, în timp ce alte 20 de persoane au ieşit singure din imobile, informează ISU Galaţi.

„În momentul în care au ajuns la locul intervenţiei, pompierii au constatat că incendiul se manifesta într-o încăpere, situată la etajul IV, folosită ca spaţiu de depozitare. Salvatorii au evacuat o femeie de 60 de ani, imobilizată în scaun cu rotile, şi o fată de 12 ani. Alte 20 de persoane, care locuiau la etajele III şi IV, s-au autoevacuat”, au informat reprezentanţii ISU Galaţi.

incendiu tecuci galati

La faţa locului au intervenit două autospeciale de stingere cu apă şi spumă, iar incendiul a fost lichidat după aproximativ o oră.

incendiu tecuci galati2

Pompierii au stabilit că incendiul a pornit de la un grătar folosit şi lăsat nesupravegheat. Agerpres

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Târg de sclavi la Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia. Licitație pentru gladiatori, nimfe și soldați romani

Publicat

video: târg de sclavi la festivalul roman apulum de la

Unul dintre cele mai interactive momente din cadrul Festival Roman Apulum de la Alba Iulia este ”Târgul de Sclavi”. Sâmbătă de la ora 17.30, ”sclavii reenactori” au fost fost prezentați publicului pentru a fi licitați.

Mai exact, organizatorii scot la licitație reenactori, iar publicul prezent la Alba Iulia licitează pentru aceștia.

La mare căutare sunt gladiatorii, nimfele dansatoare sau meștșugarii care le pot produce suveniruri celor care i-au licitat.

Evenimentul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministerul Sănătății anunță modificarea legislației pentru protocoalele privind raportarea și controlul infecțiilor nosocomiale

Publicat

ministerul sănătății anunță modificarea legislației pentru protocoalele privind raportarea și

Ministerul Sănătății anunță schimbarea legislației pentru a simplifica, clarifica și face aplicabile protocoalele privind raportarea și controlul infecțiilor nosocomiale.

”Infecțiile asociate asistenței medicale (cunoscut ca infecții nosocomiale) nu trebuie ascunse, ci raportate, înregistrate și controlate.

Doar așa putem proteja pacienții și limita răspândirea lor între oameni aflați deja într-o situație vulnerabilă.

În România, timp de ani de zile, aceste…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cod galben de furtuni în Alba și jumătate de țară, între 17 și 18 august: vânt, ploaie, descărcări electrice și grindină

Publicat

cod galben de furtuni în alba și jumătate de țară,

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă de duminică, 17 august, ora 21:00, până luni, 18 august, ora 10:00.

Potrivit meteorologilor, fenomenele vizate vor afecta Maramureșul, Transilvania, nordul și centrul Moldovei, precum și cea mai mare parte a zonei montane.

În aceste regiuni sunt așteptate averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu viteze de 50–55 km/h și, pe alocuri,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cum a căzut un bărbat ”în plasa” unei false polițiste pe Facebook. O femeie din Alba l-a lăsat fără banii din cont. Ce a făcut

Publicat

cum a căzut un bărbat ”în plasa” unei false polițiste

O femeie din Câmpeni care s-a dat drept agent de poliție pe Facebook a fost trimisă în judecată pentru înșelaciune. Deși faptele pentru care aceasta va fi judecată sunt foarte vechi, din 2020, dosarul a trecut de cameră preliminară în data de 13 august 2025. 

Victimă în dosar a fost un bărbat care a căzut în plasa femeii.

Potrivit motivării instanței, femeia, Raluca F., și-a făcut un profil fals de Facebook și susținea că este agent de poliție la IPJ Timișoara.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe