EVENIMENT
FOTO: Incendiu la Cetatea Râșnov. Un acoperiș a fost distrus de flăcări; vizitatorii au fost evacuați
Pompierii brașoveni au intervenit, duminică după-amiază pentru stingerea unui incendiu izbucnit în Cetatea Râșnov. Vizitatorii au fost evacuați.
Potrivit ISU Brașov, s-au deplasat la fața locului 3 autospeciale cu apă și spumă, 2 autospeciale de intervenție la înălțime și 2 echipaje SMURD.
”Incendiul este localizat și se manifestă la acoperiș pe o suprafată de aproximativ 50 mp”, au informat reprezentanții ISU Brașov.
IPJ Brașov informează că focul a izbucnit la un acoperiș al unei laturi aflate în curs de restaurare.
”În zona respectivă nu aveau acces vizitatorii, ci doar muncitorii societății care se ocupă de restaurare și care, astăzi, sunt în timpul liber”, au precizat reprezentanții IPJ Brașov.
EVENIMENT
Florin Danciu (jurnalist Cluj24): Această aventură PENIBILĂ a celor de la USR îi ajută pe contracandidații lui Nicușor Dan

Invitat, miercuri, în emisiunea lui Ciprian Aron de pe Prima News, jurnalistul Cluj24 și analistul politic Florin Danciu a vorbit despre ultimele evenimente din USR vis-a-vis de candidatul la președinție și despre alegerile care se apropie.
„Cu siguranță, această aventură penibilă a celor de la USR îi ajută pe contracandidații lui Nicușor Dan și se răsfrânge în mod negativ asupra acestuia. În politică, cel puțin un lucru este important, să fii consecvent. USR…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Te-ai întrebat vreodată de ce unele persoane par mereu „aranjate”, fără cusur, chiar și într-un tricou simplu? Sau de ce hainele tale nu arată la fel de bine după câteva purtări, chiar dacă investești în materiale de calitate? Poate că nu este vorba doar despre ce porți, ci mai ales despre cum ai grijă de lucrurile pe care le porți.
Între călcat, uscare și depozitare, hainele noastre trec printr-un ciclu de îngrijire care le poate păstra sau compromite aspectul….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A MURIT profesorul și istoricul Nicolae Șteiu, figură marcantă a Huedinului. Avea 89 de ani

Miercuri, a murit profesorul și istoricul din Huedin, Nicolae Șteiu. În decembrie, anul trecut, împlinise 89 de ani. Era Cetățean de Onoare al orașului.
„Profesorul Nicolae Șteiu a trecut la cele veșnice.
Orașul Huedin își ia rămas-bun de la un om de aleasă valoare – profesorul și istoricul Nicolae Șteiu, Cetățean de Onoare al orașului, mentor a generații întregi de elevi și autor a zeci de lucrări dedicate istoriei locale și naționale.
Prin munca…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un bărbat din Oarda s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins fără permis la volan. Acesta a fost oprit în trafic de polițiștii din Alba Iulia.
Potrivit IPJ Alba, marți, 15 aprilie, în jurul orei 8.15, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, pentru control, pe raza municipiului Alba Iulia, un autoturism condus de un bărbat de 52 de ani, din localitatea Oarda.
Din verificările efectuate de către polițiști, a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio…
Citește mai mult pe Alba24.ro