EVENIMENT
FOTO: Incendiu la o gospodărie, într-o localitate din Bistrița-Năsăud. Pompierii s-au luptat cu flăcările mai bine de 3 ore
Un incendiu a izbucnit, miercuri dimineață la o gospodărie din localitatea Dumitra, județul Bistrița-Năsăud. Pompierii s-au luptat cu flăcările mai bine de 3 ore.
Potrivit ISU Bistrița-Năsăud, miercuri dimineață, în jurul orei 04.00, pompierii militari de la Secția Năsăud au fost direcționați de urgență pe raza localității Dumitra, pentru a interveni la un incendiu izbucnit la o gospodărie din localitate.

Incendiul se manifesta cu violență la acoperișul unei bucătării de vară, pe o suprafață de aproximativ 80 m², respectiv la un grajd și fânar, pe o suprafață de aproximativ 200 m².

Din fericire, nu a fost înregistrate victime. pompieri militari au acționat pentru localizarea și lichidarea focarelor, respectiv pentru evacuarea unor animale și bunuri din zonele de manifestare a incendiului.
Intervenția a durat aproximativ trei ore, iar incendiul a fost lichidat în limitele găsite, casa de locuit fiind protejată.

După finalizarea intervenției, în urma cercetărilor efectuate la fața locului s-a stabilit faptul că incendiul a fost provocat, cel mai probabil, de un scurtcircuit electric.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Co-pilotul avionului Ryanair, externat din Spitalul Județean de Urgență Cluj. Care a fost diagnosticul medicilor
Co-pilotul avionului Ryanair, o femeie căreia i s-a făcut rău luni seară la aterizarea pe Aeroportul ”Avram Iancu” Cluj, a primit tratament medical și a fost externată.
”În cursul nopții, la camera de gardă ORL a SCJU Cluj-Napoca a fost adusă o pacientă în vârstă de 31 de ani, cetățean străin.
Femeia era în stare de conștiență, iar în urma investigațiilor de specialitate a primit diagnosticul de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Fraudă de 380.000 de lei la Cluj. Administrator prins după ce a încheiat contracte de leasing fără intenția de plată
Într-o operațiune coordonată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratul General al Poliției Române, polițiștii specializați în investigarea criminalității economico-financiare au efectuat marți, 4 noiembrie, patru percheziții domiciliare în Cluj-Napoca.
Cercetările au vizat un bărbat de 41 de ani, administrator al unei societăți comerciale, care, împreună cu un…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Premieră muzicală internațională la Sebeș: Pianista japoneză Chiyo Hagiwara a lansat un CD cu piese compuse de Josef Filtsch
Luni, 3 noiembrie 2025, pe scena Centrului Cultural „Lucian Blaga” din Sebeş, a avut loc un spectacol inedit, oferit de pianista japoneză Chiyo Hagiwara, pentru a-l omagia pe compozitorul Josef Filtsch.
Muzică fratelui mai mare al deja celebrului Carl a fost readusă la viață, printr-un efort documentar şi artistic excepțional susținut de artista niponă, devenită ambasadoare neobosită a Sebeșului – un teritoriu a cărui bogăție culturală o prețuiește și o promovează cu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un incendiu a izbucnit marţi seară la o casă şi o anexă gospodărească din Panticeu. Un bărbat a avut nevoie de ajutorul medicilor. Cauza – un jar nestins.
„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au finalizat o intervenție pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o gospodărie din comuna Panticeu.

Apelul de urgență a venit în jurul orei 18.00, iar la fața locului s-au deplasat două…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

