Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Incendiu puternic de vegetație uscată și stuf în Tulcea. A fost afectată o suprafață de 5 hectare

Publicat

Un incendiu puternic a izbucnit, sâmbătă seară, între localitatea Tudor Vladimirescu și Canalul 36 din județul Tulcea. Pompierii s-au luptat mai bine de o oră cu flăcările, existând risc de extindere a focului spre fondul forestier din apropiere.

Potrivit ISU Tulcea, detașamentul de pompieri Tulcea a fost solicitat în jurul orei 17:45, în urma unui apel prin intermediul numărului unic pentru apeluri de urgență 112, să intervină la un incendiu de vegetație uscată și stuf care se manifesta între localitatea Tudor Vladimirescu și Canalul 36.

Mai bine de o oră, 12 de pompieri au lucrat pentru lichidarea incendiului care a afectat o suprafață de aproximativ 5 de hectare de vegetație uscată și stuf.

Incendiul a fost lichidat în jurul orei 19:10, iar în lipsa acțiunii de stingere, focul s-ar fi răspândit spre fondul forestier din apropiere.

Cauza probabilă producerii incendiului este foc deschis în spații deschise.

Nu incendiați terenurile fără respectarea prevederilor legale!

Pentru evitarea producerii acestor tipuri de evenimente, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Delta” al judeţului Tulcea, reaminteşte cetăţenilor următoarele prevederi generale care trebuie să fie respectate la arderea vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale:
- condiţii meteorologice fără vânt, colectarea în grămezi a vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale în cantităţi astfel încât arderea să poată fi controlată;
- executarea arderii în zone care să nu permită propagarea focului la fondul forestier/construcţii şi să nu afecteze reţelele electrice, de comunicaţii, conductele de transport gaze naturale, produsele petroliere ori alte bunuri materiale combustibile, curăţarea de vegetaţie a suprafeţei din jurul fiecărei grămezi pe o distanţă de 5 m;
- desfăşurarea arderii numai pe timp de zi;
- asigurarea mijloacelor şi materialelor pentru stingerea eventualelor incendii;
- supravegherea permanentă a arderii, stingerea totală a focului înainte de părăsirea locului arderii, interzicerea acoperirii cu pământ a focarelor;
- utilizarea focului deschis nu se admite la distanţe mai mici de 40 m faţă de locurile cu pericol de explozie - gaze şi lichide combustibile, vapori inflamabili, explozivi etc. şi respectiv 10 m faţă de materiale sau substanţe combustibile - lemn, hârtie, textile, carton asfaltat, bitum, ulei etc., fără a fi supravegheat şi asigurat prin măsuri corespunzătoare;
- pe terenurile în pantă, arderea vegetaţiei uscate se face pornind din partea de sus a pantei;
- arderea vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale se execută numai după obţinerea permisului de lucru cu focul, conform prevederilor Normelor generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin Ordinul ministrului Administraţiei şi Internelor nr. 163/2007.

Emiterea permisului se face prin grija primarului de către şeful serviciului voluntar pentru situaţii de urgenţă sau persoana desemnată în acest sens.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Întâmpinarea Domnului: Aducerea Pruncului Iisus la Templul din Ierusalim, pe 2 februarie. Semnificații pentru credincioși

Publicat

calendar ortodox, 27 ianuarie: aducerea moaștelor sfântului ierarh ioan gură

Întâmpinarea Domnului este prăznuită pe 2 februarie, la 40 de zile de la naștere, când Iisus a fost adus la Biserică.

Potrivit Calendarului Ortodox 2026, Întâmpinarea Domnului este sărbătoare cu cruce roșie.

Astfel, la 40 de zile de la Nașterea Domnului, Biserica cinstește aducerea Pruncului Iisus la Templul din Ierusalim de către Maica Domnului și Dreptul Iosif, potrivit rânduielii Legii Vechiului Testament.

Praznicul poartă numele de Întâmpinarea Domnului pentru că,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

OPINIE - Lucian Urcan: Despre zăpadă și asumare

Publicat

opinie lucian urcan: despre zăpadă și asumare

Au legătură între ele, doar că trebuie luate pe rând. Zăpada și asumarea, zic. Începem cu asumarea, care pare a fi peste tot și nicăieri în același timp.

Când am început să aud mai des în jur expresia “îmi asum” am zis că gata, se vindecă societatea. Oamenii își dau seama unde greșesc atunci când greșesc, realizează care-s consecințele faptelor lor și - prin urmare - vor face tot posibilul să îndrepte situația, că doar și-o asumă.

Mă loveam de verbul ăsta...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Spectacol și reveniri spectaculoase la Transylvania Open 2026. Yue Yuan merge mai departe, româncele eliminate la dublu

Publicat

dublu transylvania open foto bogdan borodi.jpeg






Zi plină de emoții și răsturnări de situație pe terenurile de la BTarena, unde Transylvania Open 2026 a oferit publicului meciuri intense atât pe tabloul de simplu, cât și la dublu.

Sportiva din China, Yue Yuan, a reușit una dintre cele mai importante victorii ale zilei, eliminând-o în trei seturi pe Antonia Ruzic, cap de serie numărul șase al turneului. Deși jucătoarea din Croația a început mai bine...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

”Alba-Neagra” între Alba și Cluj în procesul dintre cel mai temut interlop din Europa și un medic. Pentru ce se judecă Clămparu

Publicat

”alba neagra” între alba și cluj în procesul dintre cel mai

Un proces între cel mai temut interlop român din Europa și un medic se plimbă într-un veritabil joc de ”alba-neagra” între instanțele din Alba și Cluj. Ambele Tribunale și-au declinat competența de la o instanță la alta și s-a ajuns în situația în care ÎCCJ va fi nevoită să dea o decizie. 

Este vorba despre un proces în care de data aceasta victimă este cel supra numit ”Cap de Porc”, sau pe numele său real, Ioan Clămparu. Cel care a avut cea mai mare structură de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe