Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Incendiu puternic într-o localitate din Suceava. O casă și o anexă, distruse de flăcări. Zeci de animale au murit

Publicat

incendiu 2

Un incendiu puternic a izbucnit, miercuri seară, la o casă din localitatea suceveană Hurjuieni. Flăcările au cuprins o casă și o anexă gospodărească. Zeci de animale au murit.

Potrivit ISU Suceava, incendiul a fost anunțat în jurul orei 23.00.

Pompieri militari și pompieri civili, au intervenit cu 10 autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD B2, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu în localitatea Hurjuieni.

incendiu 1

incendiu 1

Au ars acoperișul casei de locuit și anexele gospodărești ( magazie, șură și adăpost de animale ) pe o suprafață de aproximativ 400 de metri pătrați. S-au degradat bunurile aflate în interiorul camerelor de locuit și parțial, pereții și tavanul.

pompieri noaptea general

pompieri noaptea general

În incendiu au pierit și zece bovine, patru porci și circa 50 de păsări.

Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost cel mai probabil generată de efectul termic produs de un cablu electric defect.

Nu s-au înregistrat victime. Pompierii au reușit lichidarea incendiului la ora 04:30.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Doi urși în habitatul lor natural, surprinși de camerele de monitorizare a faunei sălbatice din Parcul Natural Apuseni

Publicat

video: doi urși în habitatul lor natural, surprinși de camerele

Parcul Natural Apuseni continuă să ofere surprize plăcute prin camerele de monitorizare a faunei sălbatice. Recent, acestea au reușit să surprindă imagini spectaculoase cu doi urși în habitatul lor natural, oferind cercetătorilor și iubitorilor naturii o privire rară în viața acestor mamifere.

„Camerele de monitorizare din Parcul Natural Apuseni au surprins doi urși în habitatul lor natural. Aceste observații ajută la cunoașterea și protejarea faunei sălbatice din zonă….

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fără ambrozie în Cluj-Napoca. Primăria cere sprijinul clujenilor pentru combaterea plantei care produce alergii severe

Publicat

ambrozia main.jpg






Primăria Cluj-Napoca îi invită pe locuitorii orașului să contribuie la oprirea răspândirii ambroziei, una dintre cele mai invazive și periculoase plante pentru sănătate.

Sesizările privind zonele infestate pot fi transmise rapid prin aplicația MyCluj sau prin funcționarul virtual Antonia.

Fără ambrozie. Amenzi de până la 20.000 de lei

Proprietarii de terenuri au obligația legală de a elimina ambrozia de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Blaj reținut de polițiști, pentru că nu a respectat un ordin de protecție. Ce s-a întâmplat

Publicat

bărbat din blaj reținut de polițiști, pentru că nu a

Un bărbat de 56 de ani a fost reținut de polițiști după ce nu a respectat un ordin de protecție. Acesta a mers la locuința nepoatei sale, deși avea interdicție să se apropie de aceasta.

Potrivit IPJ Alba, joi, 21 august, polițiștii din Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 56 de ani, din Blaj. Acesta este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de încălcare a măsurilor dispuse prin ordin de protecție.

Din cercetările efectuate de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cea mai veche și cea mai lungă catedrală din România este la Alba Iulia. Catedrala Sf Mihail – bijuteria medievală a Transilvaniei

Publicat

cea mai veche și cea mai lungă catedrală din românia

Catedrala Romano-Catolică „Sfântul Mihail” din Alba Iulia – este o catedrală unică în România. Considerată o bijuterie medievală a Transilvaniei, este cea mai veche și cea mai lungă catedrală medievală din România. Monumentul impresionant domină Cetatea Alba Carolina de aproape 1.000 de ani.

Cu o lungime de 93 de metri și un turn sudic de 56,7 metri, catedrala îmbină armonios stilul romanic, gotic și renascentist, oferind vizitatorilor o călătorie spectaculoasă prin…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe