EVENIMENT
FOTO: Incendiu violent de vegetație uscată, în județul Sălaj. Pericol de propagare a focului la pădure
Un incendiu de vegetație a izbucnit, sâmbătă după-amiază în localitatea Șimleu, județul Sălaj.
Potrivit ISU Sălaj, sâmbătă după-amiază Secția Șimleu Silvaniei a fost solicitată să intervină la un incendiu de vegetație uscată în orașul Șimleu Silvaniei, în apropierea unității militare.
UPDATE 0ra 18.30: O parte din focarele incendiului au fost lichidate, se intervine în continuare pentru localizarea și lichidarea celorlalte focare care se manifesta la pădure.
Incendiul se manifestă cu preponderenta pe 2 focare principale: 1 focar în pădure, iar celalalt în dealul Bădăcinului.
La fața locului a mai intervenit și ACPR Cisternă cu 3 subofițeri.
La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta violent și se propaga cu repeziciune fiind afectate mai multe hectare, cu pericol de propagare la pădure.

Au fost solicitate în sprijin și alte forțe din cadrul Detașamentului Zalău, Gărzii Nușfalău.
Forte alocate: patru autospeciale de stingere cu apă și spumă, 1 UTV, 1 APIC, 16 pompieri, personal din cadrul CLSU Șimleu ( 6 voluntari, 2 utilaje) 2 cadre de la poliția locală.
EVENIMENT
Fost ofițer, de 68 de ani, arestat la domiciliu în Gârbău, pentru agresiune sexuală asupra unei fete de 17 ani. Ce i-a făcut
Un bărbat în vârstă de 68 de ani, fost ofițer superior, a fost arestat la domiciliu, sâmbătă, pentru 30 de zile, de magistrații Judecătoriei Cluj-Napoca, acesta fiind acuzat de agresiune sexuală asupra unei fete de 17 ani.
Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, bărbatul a fost, inițial, reținut pentru 24 de ore, după care a fost arestat la domiciliu.
”În sarcina inculpatului s-a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un tânăr din Alba, minor când a comis un furt, a așteptat atât de mult până să fie judecat încât a ajuns major. Pedeapsa primită
Un tânăr din Zlatna care a comis un furt calificat în urmă cu mai mulți ani a fost recent condamnat la o pedeapsă ”blândă” de către magistrații Judecătoriei Alba Iulia.
Mai exact în data de 29 ianuarie 2026, tânărul a fost condamnat pentru o faptă comisă în urmă cu mai bine de trei ani și jumătate.
La momentul furtului inculpatul era minor, însă între timp a devenit major și chiar are la rândul său un copil.
Potrivit motivării instanței, acesta în noaptea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Numărul autorizațiilor de construire pentru clădiri rezidențiale, în creștere. Unde se construiesc cele mai multe case și blocuri
Numărul autorizațiilor de construire pentru clădiri rezidențiale este în creștere. Anul trecut acesta a fost mai mare cu 4,4% față de 2024, situându-se la 37.252.
Datele au fost prezentate de Institutul Național de Statistică.
Creșteri s-au înregistrat în toate regiunile de dezvoltare: Nord-Vest (+309 autorizații), Centru (+279), Vest (+213), București-Ilfov (+180), Nord-Est (+166), Sud-Est (+164), Sud-Vest Oltenia (+145) și Sud-Muntenia (+129).
În decembrie 2025 numărul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Magistrații din Alba Iulia i-au interzis unui bărbat prins băut la volan să mai conducă orice tip de automobil, timp de doi ani
Cazul unui bărbat care a fost prins beat la volan a fost judecat recent de magistrații Judecătoriei Alba Iulia. Este vorba despre un dosar penal deschis după ce bărbatul a refuzat să îi fie prelevate probe biologice, după ce a fost testat cu aparatul etilotest.
În data de 29 ianuarie 2026, magistrații au dat o decizie în cazul șoferului. Faptele pentru care acesta a ajuns în fața judecătorilor au avut loc în data de 17 noiembrie 2024. Atunci acesta a fost tras pe dreapta în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
