EVENIMENT
FOTO: Incendiu violent într-o localitate din județul Suceava. Acoperișul unei case și mai multe anexe, mistuite de flăcări

Un incendiu violent a izbucnit, miercuri la amiază într-o gospodărie din localitate Hurjuieni, județul Suceava.
Potrivit ISU Suceava, incendiu la anexele unei gospodării din localitatea Hurjuieni.
Au ars acoperișul unei case de locuit pe o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați, anexele gospodărești pe o suprafață de aproximativ 65 de metri pătrați și un garaj pe o suprafață de aproximativ 35 de metri pătrați. În incendiu au mai ars și circa 5 metri cubi lemn de foc. S-au degradat tavanul casei de locuit pe o suprafață de aproximativ 35 de metri pătrați și pereții portanți pe o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați.
Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost efectul termic al curentului electric, generat de aparate electrice lăsate sub tensiune.
Nu s-au înregistrat victime, iar pompierii au salvat restul casei de locuit.
Conform sursei citate, la fața locului au intervenit pompierii militari ai Detașamentului Rădăuți împreuna cu lucrătorii SVSU Frătăuții Noi, Frătăuții Vechi, Voitinel, Gălănești și Bilca cu 10 autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD B2.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Clujeancă acuzată că a făcut operații pe animale fără să fie medic veterinar. O pisică și un câine au murit după intervenții

Polițiștii clujeni fac cercetări într-un caz de exercitare fără drept a profesiei de medic veterinar, după ce o femeie din Florești a fost acuzată că ar fi efectuat intervenții chirurgicale asupra unor animale fără a avea drept de practică.
Aceasta a operat o pisică și un câine, care ulterior au murit.
Clujeancă acuzată că a operat animale fără să aibă dreptul
Potrivit informațiilor transmise de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Filmul ”Rusalka”, cu Maia Morgenstern prezentat la Palatul Cultural din Blaj, în 15 octombrie

La Palatul Cultural Blaj in Blaj va fi prezentat filmul „Rusalka”, regia Claudiu Mitcu. Este un film ce abordează tema înaintării în vârstă și a înfruntării regretelor trecutului. Proiecția va avea loc miercuri, 15 octombrie, ora 19.00.
La final, regizorul va fi prezent pentru o sesiune de întrebări și răspunsuri.
Sinopsis:
Cinci prieteni vechi, ajunși acum în jurul vârstei de 60 de ani, se revăd câteva zile, la întâlnirea anuală tradițională.
Una dintre…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Nicolae Drăgoi, recidivistul periculos din Alba Iulia, a fost trimis în judecată pentru viol. A stat doar o lună în libertate

Recidivstul periculos din Alba Iulia care nu a rezistat mai mult de o lună în libertate, a fost trimis iar în judecată. Este vorba despre Nicolae Tiberiu Drăgoi, un infractor periculos cu predilecție către infracțiuni comise asupra femeilor. Drăgoi a fost trimis în data de 10 octombrie 2025 în judecată pentru viol. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei Alba Iulia.
Eliberat după șase ani de închisoare după ce în 2018, a atacat o tânără într-un bloc din Alba…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sorin Grindeanu, despre gestul făcut la Congresul UDMR din Cluj: „Din perspectiva României, există un singur imn oficial”

Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a explicat sâmbătă, de ce a părăsit sala Congresului UDMR desfășurat în județul Cluj, în momentul în care urma să fie intonat imnul secuiesc.
„Mie îmi pare rău că doar această chestiune a rămas subliniată. Eu am vorbit la Congresul UDMR, unde am mers cu plăcere, despre unitate. (…) Unitate înseamnă și că, cel puțin din perspectiva României, există…
Citește mai mult pe Cluj24.ro