Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Incident grav într-o localitate din Botoșani. Doi bărbați au rămas prinși sub dărâmături. Unul dintre ei a decedat

Publicat

daramaturi botosani

Un incident grav s-a produs, marți la amiază, în localitatea Trușești, județul Botoșani. Un bărbat a decedat și un altul a fost rănit după ce au rămași prinși sub dărâmături.

Potrivit ISU Botoșani, pompierii botoșăneni au fost solicitați să intervină, de urgență, pentru a extrage două persoane de sub dărâmături. Evenimentul s-a produs, în această după-amiază, în localitatea Trușești.

daramaturi botosani3

Persoanele în cauză efectuau lucrări de reabilitare, în momentul în care unul dintre pereții clădirii s-a prăbușit peste acestea.

La sosirea forțelor de intervenție, unul dintre bărbați era acoperit în totalitate de o bucată din perete, iar celălalt era surprins până la mijloc.

Incident grav în Trușești, Botoșani: Cine sunt victimele

Pompierii i-au scos de sub dărâmături și au constatat că unul dintre aceștia, în vârstă de 34 de ani, era inconștient, iar echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare. Acesta nu a mai putut fi salvat.

daramaturi botosani1

Cel de-al doilea bărbat, de 35 de ani a fost găsit conștient, fiind preluat de echipajul SAJ.

daramaturi botosani2

La fața locului s-au deplasat două echipaje din cadrul Gărzii de Intervenție Trușești, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și modul de descarcerare, dar și o ambulanță SMURD, precum și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță.

UPDATE: Incident grav în Trușești, Botoșani: Precizările polițiștilor

„Marți, 24 mai 2022, polițiștii din Botoșani au fost sesizați cu privire la faptul că două persoane, din comuna Trușești, au suferit leziuni corporale, în timp ce desfășurau activități de reabilitare a unei clădiri.

Din verificările efectuate de polițiști a reieșit faptul că doi tineri, de 33, respectiv 34 de ani, din municipiul Dorohoi, angajați ai unei firme de construcții, în timp ce desfășurau activități de reabilitare a unei clădiri, din comuna Trușești, ar fi fost surprinși și accidentați de unul dintre pereții imobilului.

În urma acestui incident, tânărul de 33 de ani a decedat, iar cel de 34 de ani a suferit leziuni, fiind transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțunilor de ucidere din culpă și neluarea și nerespectarea măsurilor legale de securitate și sănatate în muncă.”

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Abonamente gratuite pentru elevi. CTP Cluj-Napoca anunță termenul-limită pentru prelungirea acestora în stații

Publicat

ctp cluj abonamente.jpg






Abonamentele gratuite pentru elevi se emit în luna septembrie, anunță Compania de Transport Public Cluj-Napoca.

Astfel, elevii care au avut abonamente valabile în anul școlar trecut le pot reînnoi direct la automatele din stații, însă doar până la 1 octombrie 2025. După această dată, prelungirea se va putea face exclusiv la centrele de vânzare carduri.

Documentele necesare pentru abonamente

Elevii din clasa…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Noul vortex polar poate aduce o iarnă cu ger și ninsori abundente în România. Ce spun meteorologii

Publicat

noul vortex polar poate aduce o iarnă cu ger și

Noul vortex polar poate aduce o iarnă cu ger și ninsori abundente în România. Un nou vortex polar se formează în stratosfera de deasupra Polului Nord și poate afecta semnificativ iarna 2025-2026 din Europa, inclusiv din România, potrivit severe-weather.eu

În cazul în care aceste previziuni meteorologice se vor materializa, țara noastră ar putea înfrunta o iarnă caracterizată de perioade de frig intens și ninsori abundente pe parcursul sezonului 2025 – 2026.

Datele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Hidroelectrica a lansat un formular unic de contact, pentru interacțiunile cu clienții. Care sunt beneficiile

Publicat

hidroelectrica a lansat un formular unic de contact, pentru interacțiunile

Hidroelectrica a lansat un formular unic de contact. Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România și unul dintre principalii furnizori de pe piața concurențială, a anunțat lansarea unui formular unic de contact.

Noul formular reprezintă o soluție digitală care simplifică și accelerează interacțiunea cu clienții, atât casnici, cât și business, au transmis reprezentanții companiei într-un comunicat.

Formularul unic de contact este disponibil la…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un fost deținut al Penitenciarului Aiud, trimis în judecată după ce s-a enervat din cauza TV-ului din celulă. Ce a făcut

Publicat

un deținut al penitenciarului aiud s a enervat după ce nu

Un fost deținut al Penitenciarului Aiud, condamnat în trecut pentru o faptă penală, se va întoarce în fața instanței de judecată.  Mai exact va fi judecat pentru o faptă de distrugere, faptă comisă în timp ce era închis în penitenciar. 

În data de 17 septembrie 2025, magistrații Judecătoriei Aiud au dat undă verde în dosarul de distrugere. Asta înseamnă că dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară.

Faptele pentru care fostul deținut…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe